18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowy program PiS

POLSKI ŁAD. Będą rozdawali pieniądze jak oczadziali

Wojciech Kozicki
15.05.2021  13:05
PiS ujawnia Polski Ład - konwencja i założenia nowego programu
PiS ujawnia Polski Ład - konwencja i założenia nowego programu Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Program „Polski Ład” PiS ogłoszony. Mamy wątpliwości, czy jest to nowy program socjalny, czy raczej opętańczy festiwal rozdawnictwa? Prawo i Sprawiedliwość chce dać dużo wszystkim, ale skąd weźmie na to pieniądze? Lepiej trzymajcie się za portfele.

PiS ogłosił wreszcie Nowy Ład, a właściwie POLSKI ŁAD i szykuje się z tego powodu niezły nieład. Premier Morawiecki zapowiedział, że Polska będzie lepszym miejscem i ogłosił m.in. nowy dodatek dla rodzin. 500 plus i 300 plus to za mało i zostanie wprowadzony Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tys. zł na drugie, trzecie i kolejne dzieci do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia.

PiS ogłasza Polski Ład. Na czym polega i o co chodzi?

Zdaniem premiera Morawieckiego, wreszcie jest szansa, by „średnia polska rodzina, przeciętna polska rodzina, o przeciętnych zarobkach, żyła za kilka, kilkanaście lat na poziomie państw bogatych Europy Zachodniej, Europy Południowej".

Jesteśmy w przededniu realizacji Polskiego Ładu. Mam świadomość, jak trudne są okoliczność. Mam świadomość głębokich podziałów na scenie politycznej, głębokich podziałów społeczeństwie, ale nie czas dzisiaj, żeby rozpatrywać przyczyny tych podziałów, dzisiaj jest czas, żeby zaprosić wszystkich do tego optymistycznego, pozytywnego planu dla Polski, do Polskiego Ładu – zapowiedział premier Morawiecki.

PiS przedstawia założenia Polskiego Ładu. To już program wyborczy?

Na tym jednak nie koniec, Polski Ład ma oznaczać również koniec umów śmieciowych. Marszałek Elżbieta Witek zapowiedziała również program „Żłobek w każdej gminie” dla chętnych gmin. Zapewniła także, że „wprowadzimy wspólne rozliczanie podatkowe w roku zawarcia małżeństwa; uruchomimy program żłobek w każdej gminie; wprowadzimy darmowe badania prenatalne”. Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział natomiast podniesienie kwoty wolnej od podatku. Ma ona wynosić 30 tysięcy złotych. Ujawnił także, że projekt ustawy o bonie mieszkaniowym, który wkrótce trafi do konsultacji, zakłada m.in., że wysokość bonu będzie zależna od liczby osób w rodzinie; nie będzie kryterium dochodu czy wieku.

W ramach "Polskiego Ładu" Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych zmieni w trwałą subwencję rozwojową dla samorządów, dzieloną według obiektywnych kryteriów – ogłosił Jarosław Gowin.

Rząd PiS da pieniądze na dom i mieszkanie - wkład własny

Premier Mateusz Morawiecki chce pomóc także osobom starającym się o zakup mieszkania. Obiecał, że państwo zagwarantuje wkład własny do wysokości 40% i do wysokości 100 tysięcy złotych. osobom chcącym wziąć kredyt na mieszkanie państwo zagwarantuje do 100 tys. zł wkładu własnego.

Polski Ład i zmiany w systemie ochrony zdrowia oraz renta i emerytura bez podatku

Co więcej, obiecał, że zniesiony zostanie limit do lekarzy specjalistów, by skrócić kolejki do lekarzy. Rząd zapowiada wzrost nakładów na służbę zdrowia do 7% PKP, obniżki podatków oraz pakiet inwestycyjny generujący 500 tysięcy miejsc pracy. Obiecane zostały także emerytura i renta bez podatku do 2500 złotych.

Będzie system mierzenia jakości w służbie zdrowia, chcemy, aby "jak najlepiej zmotywowani" pracownicy służby zdrowia służyli wszystkim Polakom, bo najważniejszy jest pacjent i jego bliscy – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział także rewolucję w szkolnictwie i programie nauczania.

W szkołach średnich wprowadzimy naukę historii dwoma nurtami tzn., historię powszechną i historię Polski. Dla każdego z tych nurtów będzie przeznaczone 2-3, może więcej godzin w ciągu tygodnia zajęć. Będzie to ogromna zmiana – ogłosił Jarosław Kaczyński.

Kaczyński ogłosił również ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym: "opracujemy kodeks rolny, a realizacja budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 będzie możliwa jedynie na podstawie zgłoszenia".  

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Polski Ład ma się składać z następujących obszarów: Planu na zdrowie, Uczciwej pracy - godnej płacy, Dekady rozwoju, Rodziny i domu w centrum życia, Polski - naszej ziemi, Przyjaznej szkoły i kultury na nowy wiek, Dobrego klimatu dla firm, Czystej energii - czystego powietrza, CyberPoland 2025, Złotej jesień życia.

Fundamenty Polskiego Ładu:

  • 7% PKB na zdrowie
  • Obniżka podatków dla 18 mln Polaków
  • Inwestycje generujące 500 tys. miejsc pracy
  • Mieszkanie bez wkładu własnego i dom 70m2 bez formalności
  • Emerytura bez podatku do 2500 złotych

Jeśli miałbym jednym zdaniem ująć, czym jest Polski Ład, to powiedziałbym, że jest to wielki program inwestycyjny, wielki program inwestycji w polskie zdrowie, w polską rodzinę, w demografię, w odbudowanie polskiej infrastruktury i potencjału gospodarczego tam, gdzie został on nadwątlony przez Covid-19, a rozbudowanie tam, gdzie cały czas ta infrastruktura potrzebuje rozbudowy  - zapowiadał niedawno premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także
Przeczytaj więcej