18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS "uzdrowi" rynek pracy

"Genialny" pomysł rządu! Chcą PŁACIĆ MNIEJ ludziom po 50?

17.01.2020  13:26
"Genialny" pomysł rządu! Chcą PŁACIĆ MNIEJ ludziom po 50?
"Genialny" pomysł rządu! Chcą PŁACIĆ MNIEJ ludziom po 50? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Rząd PiS pracuje nad zmianami, które miałyby uzdrowić rynek pracy. Pod lupę biorą między innymi problemy z zatrudnianiem pracowników po 50 roku życia. Ich pomysły są co najmniej szokujące.

Jak uzdrowić rynek pracy? PiS pokazał już, że potrafią pomóc każdemu, zaczynając od szkół, przez służbę zdrowia, kończąc na sądach. Teraz biorą się za kolejną deformę.

PiS i ich "genialne" pomysły

Społeczeństwo się starzeje, ludzie żyją coraz dłużej, a na emeryturę przechodzą coraz wcześniej. Mimo to całe gro pracowników (ponad jedna czwarta), to osoby po 50 roku życia. Jeśli ktoś taki zostanie nagle bez pracy, niestety, miewa poważne problemy ze znalezieniem nowej. PiS wymyślił więc sposób na to, jak mu "pomóc".

Już w grudniu Ministerstwo Rozwoju przedstawiło - na razie nieoficjalne - projekty zmian w zatrudnieniach osób po 50 roku życia. Niestety, z pomocą niewiele mają one wspólnego, no chyba że dla osób zatrudniających... Sami pracownicy nie mają co liczyć na dobre wiadomości.

Posłowie PiS wymyślili bowiem, by między innymi zmniejszyć ochronę pracowników w wieku przedemerytalnym. Obecnie każdy, komu do emerytury zostaje do 4 lat, nie może być z pracy zwolniony. PiS chciałby okres ten dla osób nowozatrudnionych skrócić!

Starszy pracownik dostanie mniej?

Innym kontrowersyjnym pomysłem ministerstwa, mają być niższe pensje dla starszych pracowników - podaje money.pl! Politycy stwierdzili ponoć, że osoby po 50 roku życia bywają mniej wydajne od młodych, więc pracodawcy z czystym sercem mogą płacić im mniej! Nie ważne, że starszy pracownik to często pracownik bardziej doświadczony...

Dla nas to nie do przyjęcia. Samo założenie, że starszy, doświadczony pracuje z niższą wydajnością, to wyjątkowo niesprawiedliwy zarzut

- mówi w rozmowie z money.pl mec. Paweł Śmigielski z OPZZ.

Tymczasem przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju zapewniają, że nad żadnymi krzywdzącymi zmianami nie pracują, ba, obniżanie świadczeń dla starszych pracowników do głowy nim nawet nie przyszło.

Ministerstwo Rozwoju nie jest zwolennikiem prawa do zmniejszenia pensji starszemu pracownikowi z uwagi na jego mniejszą wydajność i nie prowadzi żadnych prac legislacyjnych w tej kwestii. Nie przygotowaliśmy też żadnej propozycji w tej sprawie

- informują naszą redakcję.

MR jest otwarte na dialog ze stroną społeczną i prowadzi prace analityczne, które mają na celu identyfikację barier w podejmowaniu działalności gospodarczej przez seniorów oraz zatrudniania ich przez pracodawców. Naszym celem jest przede wszystkim wspieranie aktywności zawodowej seniorów. Chcemy poznać opinie zainteresowanych osób i środowisk, co do rodzaju i zasięgu przeszkód, które mogą ograniczać rozwój zawodowy pracowników w wieku 50+ lub utrudniać aktywność zawodową emerytów. W związku z tym, na stronie internetowej resortu dostępna jest ankieta dotycząca tego właśnie obszaru. Dzięki temu każdy zainteresowany może podzielić się swoimi spostrzeżeniami, które następnie poddamy analizom. Jedną z wielu propozycji w tej kwestii - zgłoszoną przez pracodawców - była sugestia dotycząca różnicowania poziomu wydajności pracy seniora. Nie był to zatem pomysł Ministerstwa Rozwoju i - jak podkreślono wyżej

- nie jesteśmy jego zwolennikiem - informuje Aleksandra Majchrzak-Kucharska z wydział prasowego Ministerstwo Rozwoju.

Przeczytaj więcej
Komentarze