18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Prezes pozna nasze sekrety?

PiS wprowadza pełną kontrolę! Zajrzą w maile, założą podsłuchy

28.07.2021  16:38
Policja sprawdzi maile Polaków?
Policja sprawdzi maile Polaków? Fot: MATEUSZ JAGIELSKI / EAST NEWS

Ataki hakerskie na polskich parlamentarzystów skłoniły Prawo i Sprawiedliwość do powołania nowej komórki policji, która zajmie się bezpieczeństwem w sieci. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości otrzyma ogromną ilość uprawnień, co mocno niepokoi ekspertów.

Szef MSWiA poinformował, że projekt ustawy o powołaniu CBZC jest już gotowy. Nowa jednostka usytuowana w Warszawie będzie zajmowała się działaniami dochodzeniowo-śledczymi, operacyjno-rozpoznawczymi, a także administracyjno-porządkowymi.

Funkcjonariusze nowej formacji będą mogli przeglądać nasze maile, zakładać podsłuchy lub prowadzić tajną obserwację. Tego typu uprawnienia miały do tej pory jedynie służby specjalne.

Policja otrzyma ogrom uprawnień

Projekt ustawy zawiera zapisy informujące o tym, że Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie miało możliwość pozyskiwania lub wytwarzania urządzeń i programów komputerowych, by ich używać do zapobiegania, rozpoznawania, a także zwalczania przestępstw dokonywanych przy użyciu nowych technologii.

Jednostka dzięki nowoczesnemu wyposażeniu będzie miała możliwość zdobywania informacji dla niej nieprzeznaczonych poprzez omijanie lub łamanie zabezpieczeń informatycznych. Dodatkowo CBZC będzie mogło zdobyć dostęp do części lub całości systemu teleinformatycznego. Daje to policjantom możliwość zdobywania ogromnych ilości danych, zwykle wrażliwych. Przyznanie tak dużych uprawnień jednostce policji budzi spore wątpliwości ekspertów.

Jak te zdolności będą mogły być w praktyce użyte, to właśnie wyraźna problematyka nadzoru i etyki. Wiadomo, że jeśli zdolności będą, to będzie się z nich korzystało. Na jakich zasadach? - mówi dr Łukasz Olejnik, badacz cyberbezpieczeństwa.

Czyżby rząd tworzył kolejną instytucję służącą do kontroli Polaków?

Czytaj także
Przeczytaj więcej