18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Trwają przygotowania

PiS zacznie budować schrony? Wiceminister ujawnił plan rządu

22.06.2022  14:46
PiS wybuduje nowe schrony w Polsce?
PiS wybuduje nowe schrony w Polsce? Fot: Ja Crispy/Shutterstock

Rosyjska napaść na Ukrainę sprawiła, że polski rząd zaczął pracować nad zwiększeniem obrony cywilnej w kraju. Jak zapowiedział wiceminister MSWiA Maciej Wąsik, wkrótce sprawy bezpieczeństwa ureguluje ustawa o ochronie ludności cywilnej. Polityk ujawnił też czy w Polsce powstaną nowe schrony.

Schronów w Polsce praktycznie nie ma, a jeśli są to stare, zapomniane i zaniedbane. Na papierze posiadamy niespełna 40 tys. schronów, ale nie wiadomo, ile z nich nadaje się do użytku. Wszystkie budowle ochronne jakie istnieją, pomieszczą 2,84 proc. ludności. Dla porównania Szwedzi mogą w schronach pomieścić nawet 85 proc. mieszkańców.

Powstaną schrony w Polsce?

Do kwestii bezpieczeństwa odniósł się ostatnio Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA. Polityk w rozmowie z Radiem Plus opowiadał m.in. o ustawie dotyczącej ochrony ludności cywilnej. Jak przyznał, w pierwszej kolejności należy "zinwentaryzować i uporządkować nasze zasoby", a nawet tego nie zrobi się bez przegłosowania projektu ustawy.

W mojej ocenie jednym z najważniejszych elementów tej ustawy jest fundusz ochrony ludności, czyli fundusz odkładany co roku przez państwo po to, żeby zbierać pieniądze na sytuację ciężkie, kryzysowe. Chodzi o taką doraźną pomoc - mówił Wąsik.

Wiceminister zaznaczył, że od czasów zimnej wojny nie powstał ani jeden schron w Polsce. Nie ukrywa również, że w najbliższym czasie nowe nie zostaną wybudowane.

Na razie musimy zrobić ustawę i dać możliwość finansowania tych zadań. Nie chciałbym żadnych zapowiedzi dzisiaj zrobić. Musimy to przeanalizować - stwierdził.

14 czerwca bieżącego roku Jarosław Kaczyński wraz z ministrami Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąskiem zaprezentowali projekt ustawy o ochronie ludności cywilnej i stanie klęski żywiołowej. Dokument ma zawierać szczegółowe procedury w przypadku sytuacji nadzwyczajnych, a także regulować prawo dotyczące budowy nowych schronów.

Czytaj także