18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Małe, ale drogie piwko

PiS zaczyna oszczędzać. Używki dadzą wszystkim po kieszeniach

15.11.2019  13:22
PiS zaczyna oszczędzać. Używki dadzą wszystkim po kieszeniach
PiS zaczyna oszczędzać. Używki dadzą wszystkim po kieszeniach Fot: DONAT BRYKCZYNSKI/REPORTER

PiS zaczyna szukać pieniędzy i kombinuje, gdzie by tu podwyższyć cenę, żeby wyszło dobrze. Padło na alkohol i papierosy - wkrótce znacznie zdrożeją. 

PiS daje obywatelom 500 plus i krzyczy o dobrobycie, ale jednocześnie podwyższa ceny wszędzie, gdzie się tylko da. Aktualnie padło na niezbyt zdrową gałąź biznesu - tj. alkohol i papierosy. Wkrótce ceny tych "dóbr" znacząco wzrosną.

Nowa akcyza na papierosy i alkohol sprawi, że będą o wiele droższe. Wzrośnie ona z resztą o nie byle jaki procent - konkretnie o 10. Na co warto zwrócić uwagę - to o wiele więcej niż rząd zapowiadał w Aktualizacji Planu Konwergencji, opublikowanej wiosną.

Alkohol i papierosy znacząco podrożeją 

O sprawie poinformował na Twitterze Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, kiedy na stronie Sejmu pojawił się rządowy projekt nowelizacji ustawy o akcyzie. 

Po tych zmianach, ceny np. litra wódki wzrosną o 1,40 zł, a piwo w półlitrowej puszcze o zawartości 12 stopni Plato – o ok. 6 groszy z VAT-em. Butelka wina będzie droższa o 15 groszy, a paczka papierosów o 1 zł. Chociaż może się wydawać, że to niewiele - w skali roku dla np. uzależnionych od tytoniu, zmiana będzie bardzo odczuwalna. 

Rząd przyjął w czwartek w trybie obiegowym i wysłał do Sejmu projekt przewidujący wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe

– poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Wyobraźcie sobie, że te zmiany mają w przyszłym roku zagwarantować dodatkowe 1,7 mld zł dla budżetu państwa. Ważną informacją jest również to, że podniesienie akcyzy nie było totalnie konsultowane ze społeczeństwem oraz przedsiębiorcami, zajmującymi się tego typu towarami.

Oficjalne stanowisko rządu jest takie, że w ten sposób chcą zwiększyć walkę z nałogami Polaków. Coś tu jednak się nie dodaje.