18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

NIEDZIELSKI ZDRADZA CO I JAK

PiS zamknie cmentarze na Wszystkich Świętych?! JEST GOTOWY PLAN

Emilia Waszczuk
04.10.2021  14:58
Cmantarze na Wszystkich Świętych znów będą zamknięte? Niedzielski mówi co i jak
Cmantarze na Wszystkich Świętych znów będą zamknięte? Niedzielski mówi co i jak Fot: Krzysztof Radzki/East News

Rząd PiS znów wpadnie na genialny pomysł i pozamyka cmentarze na Wszystkich Świętych? Możliwe. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnia jednak, że tym razem o wszystkim dowiemy się wcześniej.

Różne ciekawe pomysły na walkę z koronawirusem SARS-COV-2 miała już nasza władza. Zabraniali na przykład wchodzenia do lasu czy parku, nie pozwalali ludziom biegać i jeździć rowerem, blokowali dostęp do cmentarzy. Na te ostatnie wschodzić mogli jedynie przedstawiciele partii, z Jarosławem Kaczyńskim na czele. Teraz może się to powtórzyć.

Mamy już jesień, październik, za chwilę listopad i Wszystkich Świętych. Polacy chcieliby jak co roku zapełnić foliowe siaty plastikowymi zniczami, nakupować chryzantem i spiesznie oraz tłumnie udać się na mogiły. Rok temu z dnia na dzień dowiedzieli się, że będzie to niemożliwe - rząd zakazał gromadzenia się na nekropoliach z powodu drugiej fali COVID-19.

Cmentarze znów zamknięte na Wszystkich Świętych?

Falę znów mamy i to już czwartą. Rozwija się ona powoli, ale - jak informowało ostatnio Ministerstwo Zdrowia - jej szczyt przypaść ma właśnie na listopad. W najgorszych prognozach szacuje się nawet do 40 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie. Czy to oznacza kolejne restrykcje i ponowne zamknięcie cmentarzy?

Tego rząd nie potwierdza, ani temu nie zaprzecza. Do sprawy odniósł się w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Polityk poinformował, że rząd bierze pod uwagę różne opcje, ale Polacy martwić się nie muszą. Tym razem na pewno nie dowiedzą się o ewentualnym zakazie z dnia na dzień.

Bierzemy pod uwagę bardzo wiele aspektów - to oczywiste. Ale przede wszystkim chcę powiedzieć, że sytuacja, która miała miejsce rok temu, kiedy musieliśmy praktycznie z dnia na dzień podjąć decyzję - to była sytuacja ekstraordynaryjna. W tym roku nie przewidujemy podejmowania decyzji w takim nagłym trybie, z dnia na dzień, bo jesteśmy lepiej zabezpieczeni

- przekonywał minister zdrowia.

Rząd ma plan na czwartą falę

Adam Niedzielski twierdzi, że z całą pewnością w czwartej fali tak drastycznych decyzji jak zamykanie cmentarzy podejmować nie będzie trzeba. Państwo jest ponoć świetnie przygotowane na walkę z pandemią i z pewnością sobie poradzi. Szpitale dadzą radę, rząd da radę, Polacy nie odczują przykrych skutków pandemii. No, chyba że będą się sprzeciwiać woli władzy, bo ta chce zwiększenia patroli i karania nieposłusznych.

W zasadzie na poziomie każdego województwa [...] mamy przygotowane bardzo szczegółowe plany rozwoju infrastruktury

- powiedział Adam Niedzielski.

W zależności od tego, jak będzie regionalnie wyglądało tempo wzrostu zakażeń, będą podejmowane decyzje [...] zwiększające dostępność łóżek covidowych. -Nasze zabezpieczenie organizacyjne, ale też zdrowotne - mówię o zaszczepieniu - wydaje się elementem, który nie uzasadnia podejmowania takich drastycznych decyzji 

- mówił minister zdrowia w poniedziałek.