18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Netflix się nie pozbiera

Powstanie CzarnekTV+? PiS chce własnej platformy streamingowej

15.09.2022  13:57
Przemysław Czarnek ma plan na młodzież
Przemysław Czarnek ma plan na młodzież Fot: Jacek Dominski/REPORTER

Młodzi ludzie kierują się w stronę lewicy, a partia rządząca nie wie, co na to poradzić. Zamiast jednak zmienić swoją politykę, wyłożą kolejne miliony na tubę propagandową.

Sondaże wskazują, że wzrasta liczba młodych ludzi popierających lewicę. Według CBOS w 2020 roku odsetek osób w grupie wiekowej 18-24 lat o poglądach lewicowych wzrósł aż dwukrotnie w stosunku do roku poprzedniego. Na taki stan rzeczy narzekał w wywiadach m.in. były prezes TVP Jacek Kurski i nakłaniał do medialnej ofensywy. Teraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiada powstanie nowego portalu streamingowego skierowanego do młodych ludzi.

 

Zdaję sobie sprawę, że młodzi ludzie nie oglądają telewizji, są na platformach streamingowych. Dlatego zleciłem Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju konkurs za 30 mln zł na produkcję kilkuset krótkich, czterominutowych filmów o tematyce historycznej, ekonomicznej i kulturowej, które będą zamieszczane i promowane na platformach streamingowych – zapowiedział Czarnek w magazynie „Sieci”.

 

Czarnek nie zamierza jednak nawiązywać współpracy z wielkimi korporacjami. W bazie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) można znaleźć konkurs pod nazwą MeduM (Multimedialna Edukacja Młodzieży). Celem przedsięwzięcia jest stworzenie i utrzymanie własnej platformy streamingowej VoD (komponent A) oraz opracowanie multimedialnych materiałów edukacyjnych i dydaktycznych (komponent B). Materiały mają być „prezentowane w atrakcyjnej formie krótkich materiałów wideo, wzbogaconych atrakcyjnymi rozwiązaniami graficznymi i animacją” i „dostosowane do potrzeb, zainteresowań, i możliwości poznawczych i percepcyjnych młodzieży w wieku 12-18 lat". W konkursie mogą wziąć udział organizacje pozarządowe, ale również parafie i inne kościelne osoby prawne. Wnioski można było składać do 6 maja, teraz trwa już ich ocena merytoryczna.

 

Wszyscy jesteśmy sponsorami

Mając w pamięci porażkę portalu Albicla, który miał być prawicową alternatywą dla Facebooka, możemy się spodziewać, że na MeduM nie zajrzy młodzież szkolna, a raczej członkowie partii Prawo i Sprawiedliwość. Niemniej NCBiR przygotowało na cel realizacji przedsięwzięcia 29 mln złotych z kieszeni podatnika. 7 mln ma kosztować stworzenie platformy, a 22 mln realizacja materiałów edukacyjnych. Tematyka krótkich filmików ma dotyczyć historii Polski, historii sztuki w ujęciu polskiego dziedzictwa narodowego oraz „innowacyjności produktów i usług, komercjalizacji wyników badań naukowych oraz ich transferu do gospodarki”. Podstawą programową dla tych materiałów jest m.in. przedmiot historia i teraźniejszość (HiT).

 

To nie pierwsza internetowa inicjatywa partii rządzącej, która skierowana jest do młodzieży. Wcześniej powstał profil na TikToku o nazwie Okiem Młodych, na którym trójka młodych zwolenników PiSu krytykuje opozycję i twierdzi przykładowo, że „propaganda Tuska, Trzaskowskiego i reszty tej bandy jest szkodliwa”. Czy MeduM będzie kolejnym HiT-em PiS-u? Ciężko powiedzieć, ale na pewno będzie śmiesznie.