18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koszt taki, że nas zamurowało

PiS zbuduje mur. Jest decyzja

14.10.2021  19:04
PiS zbuduje mur. Jest decyzja Sejmu, koszty będą OGROMNE
PiS zbuduje mur. Jest decyzja Sejmu, koszty będą OGROMNE Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Mur Trumpa… mur z „Gry o tron”…mur berliński… Kaczyński zapewne wierci się i kokosi nocami w łóżku, marząc o budowaniu zapór i we śnie dokładając kolejne cegiełki jak dzieciak klocki. I właśnie jego sen się ziścił. Sejm zdecydował, że powstanie mur na granicy z Białorusią.

Kaczyński wygrał i postawił na swoim. Polska zbuduje mur! Sejm uchwalił ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Projekt rozpatrywany był w trybie pilnym. Za przyjęciem ustawy głosowało 274 posłów, 174 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Polska buduje mur na granicy. Białoruś się zdenerwuje?

Jak podaje Radio ZET, projekt zgłoszony przez MSWiA był rozpatrywany w trybie pilnym, we wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym i tego samego dnia trafił do Sejmu. Skoro ustawa została uchwalona, PiS może pilnie budować zapory w związku z kryzysem migracyjnym na granicy.

Planowany koszt muru na granicy ma wynieść 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych. Co więcej, rząd będzie mógł wywłaszczyć obywateli z nieruchomości niezbędnych do budowy zapory.

A może by tak zbudować mur oddzielający PiS od wszystkich?

Regulacja określa zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia - bariery - na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą). Inwestycja będzie celem publicznym. Ustawa zakłada m.in., że nie będą do niej stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z budową bariery nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne – informuje Radio ZET.