18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jeszcze Polska nie zginęła, ale ledwo zipie

PiS zmieni słowa hymnu. Mazurek Kaczyńskiego?

05.10.2021  19:42
PiS zmieni słowa hymnu, barwy narodowe i godło. Co zostanie z Polski?
PiS zmieni słowa hymnu, barwy narodowe i godło. Co zostanie z Polski? Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/East News

Pamiętacie słowa i tekst hymnu Polski? W takim razie jest dobra okazja, by go sobie odświeżyć, bo nadchodzą zmiany. Jak wynika z projektu ustawy o symbolach państwowych RP, druga zwrotka hymnu Mazurka Dąbrowskiego będzie zaczynała się od innych słów.

Słowa i tekst hymnu Polski do zmiany. Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu przygotowało projekt ustawy, który zapowiada uporządkowanie stanu prawnego dot. wykorzystywania symboli państwowych - flagi i godła RP, a także modyfikację tekstu hymnu Polski. Druga zwrotka hymnu Mazurka Dąbrowskiego będzie zaczynała się od słów "Jak Czarniecki do Poznania", a nie jak dotychczas "Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę". Ma to być „powrót do źródłowej postaci Mazurka Dąbrowskiego, którego słowa napisał Józef Wybicki”.

Hymn i godło do zmiany. PiS bierze się za symbole narodowe

Projekt ustawy został skierowany do konsultacji publicznych. W uzasadnieniu  projektu wyjaśniono, że "tekst literacki hymnu Rzeczypospolitej Polskiej zawiera zmianę zaproponowaną przez panel ekspertów, dotyczącą zamiany kolejności drugiej i trzeciej zwrotki”. Co więcej, „publiczne wykonywanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej powinno być zgodne z tekstem literackim".

Resort wyjaśnia, że chce dostosować symbole państwowe do wymogów nowych technologii cyfrowych oraz wprowadzić korekty od dawna postulowane przez heraldyków i muzykologów.

Nadrzędnym celem projektowanej ustawy jest uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania przez instytucje państwowe, osoby prawne i fizyczne symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, jak również wprowadzenie wzorów symboli państwowych, zgodnych ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi – podano w uzasadnieniu projektu ustawy.

Dotychczas obowiązywała ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1509).

Mazurka Dąbrowskiego, czyli "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", poeta Józef Wybicki napisał między 16 a 19 lipca 1797 r. podczas pobytu polskich legionistów w Reggio Emilia (w ówczesnej Republice Cisalpińskiej). Początkowo Mazurek Dąbrowskiego składał się z sześciu zwrotek, z których pierwsza zaczynała się od słów "Jeszcze Polska nie umarła", druga od "Jak Czarniecki do Poznania", trzecia od "Przejdziem Wisłę przejdziem Wartę". Najczęściej podaje się, że po raz pierwszy publicznie Mazurka Dąbrowskiego odśpiewano 20 lipca 1797 r. – podaje Interia.pl

Zmiany czekają także godło, barwy i pieczęcie państwowe, ponieważ w obowiązującej aktualnie regulacji załączniki graficzne nie są adekwatne do obecnych technologii. Resort zwraca uwagę, że „brak jest określonych w obecnych zestandaryzowanych systemach graficznych barw narodowych, zdefiniowanej ustawowo wersji cyfrowej godła oraz wizerunku orła Rzeczypospolitej Polskiej”. Z tego powodu niemożliwa jest ochrona symboli państwowych. Ustawa wprowadzi więc m.in. wzorzec barw w obowiązujących standardach graficznych, uporządkuje nazewnictwo symboli (m.in. przez wprowadzenie pojęcia herbu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej i Chorągwi Rzeczypospolitej), zwiększy ochronę symboli państwowych (to np. przepisy dotyczące godnego postępowania z flagami zniszczonymi, ureguluje przepisy dotyczące wykorzystywania flag do umieszczania na nich napisów), a także wprowadzić kokardę narodową.

Kaczyński śpiewa hymn Polski [WIDEO]