18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ktoś zwariował

PiS i ich niezdrowe plany. Powiedzą nam, kiedy możemy chorować

Emilia Waszczuk
19.11.2019  11:24
PiS i ich niezdrowe plany. Powiedzą nam, kiedy możemy chorować
PiS i ich niezdrowe plany. Powiedzą nam, kiedy możemy chorować Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Rząd PiS ujawnił (po interpelacji posłanki PO Anny Muchy) swoje plany na "uzdrowienie" Polaków. Szykuje się masakra - politycy pozwolą nam chorować raz na kwartał.

Premier Mateusz Morawiecki zapewniał we wtorek: jednym z naszych priorytetów jest poprawa sytuacji w służbie zdrowia. I zdaje się, że PiS wymyślił na to genialny sposób. Jak zrobić, by zniknęły kolejki i specjaliści byli łatwiej dostępni? Powiedzieć obywatelom, kiedy mogą chorować i żeby nie robili tego zbyt często.

Brzmi jak szaleństwo? Cóż, właśnie tak zinterpretować można najnowszy pomysł rządu. Politycy zawzięcie pracują bowiem nad zmianami w zwolnieniach lekarskich L4.

Ciąża i choroba tylko we wskazanym momencie

Zmiany, których chce PiS, dotkną głównie kobiet w ciąży (wg. ZUS to właśnie one najczęściej korzystają z L4). Ale nie tylko. Jak się okazuje, zachorować (lub zajść w ciążę) będzie można dopiero po 3, a nawet 6 przepracowanych w danej firmie miesiącach.

Jeśli zostaniemy zatrudnieni na etacie, według najnowszego planu PiS, żadna choroba nie będzie miała prawa dopaść nas przez pierwszych 90 dni pracy. Jeśli będziemy samozatrudnieni, L4 i wypłaty w czasie choroby nie dostaniemy przez dni 180. Musimy tylko uważać, żeby nie zdarzył nam się żaden wypadek losowy. Losowy, ale przecież mamy wpływ na to, co dzieje się z nie naszej winy, prawda?

Choroba raz na kwartał

Ale uwaga, to jeszcze nie wszystko. Jeśli zachorujemy raz, przez kolejne 90 dni musimy być w pełni sił i zdrowia. Chorować będzie można raz na kwartał. Inaczej z wypłaty nici.

Rząd chce też wprowadzić zasadę, zgodnie z którą powstanie prawa do nowego okresu zasiłkowego następuje tylko w przypadku, gdy do ponownego zachorowania dojdzie po upływie 90 dni od zakończenia poprzedniej niezdolności do pracy, niezależnie od tego, czy ponowne zachorowanie spowodowane jest tą samą, czy inną przyczyną niezdolności do pracy

- czytamy w serwisie prawo.pl.

Przeczytaj więcej
Komentarze