18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polacy do urn

PiS znów miesza w wyborach. Emeryci zagłosują pierwsi

02.07.2020  17:33
PiS zmienia zasady głosowania w wyborach
PiS zmienia zasady głosowania w wyborach Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Ministerstwo Zdrowia przygotowało ustawę zmieniającą zasady głosowania w wyborach. Politycy boją się zakażeń koronawirusem.

Niewiele ponad tydzień przed drugą turą wyborów prezydenckich, Ministerstwo Zdrowia chce poważnych zmian w lokalach wyborczych. Konsultacjom został właśnie poddany projekt ustawy, która ustaliłaby, kto w pierwszej kolejności pójdzie zagłosować.

W Polsce trwa epidemia, codziennie umiera co najmniej kilkanaście osób, mamy też każdego dnia setki nowych zakażeń. Mimo to premier Mateusz Morawiecki przekonuje, że nie ma czego się bać, a do tłumnego głosowania zachęca głównie seniorów. Ministerstwo Zdrowia nie podziela jego optymizmu.

Kolejka do urny

W czwartek do konsultacji publicznych resort zdrowia skierował projekt, który pozwoli części obywateli wyminąć kolejkę do głosowania. Do urn jako pierwsi trafić mają:

  • seniorzy - po 60 r. ż.,
  • osoby niepełnosprawne (z orzeczeniem o niepełnosprawności, z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego)
  • osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą się samodzielnie poruszać,
  • kobiety w ciąży,
  • rodzice z dziećmi do 3 r. ż.

Skąd takie wytyczne? Minister zdrowia tłumaczy, że chciałby w ten sposób uniknąć potencjalnych zasłabnięć czy problemów zdrowotnych. Ministerstwo Zdrowia podaje jednak jeszcze jeden powód - koronawirusa. Nie chcą narażać osób z grup ryzyka na stanie w kolejkach i zakażenia.

O pomyśle resortu mówił w TVP Info minister zdrowia Łukasz Szumowski. Polityk przekonywał, że głosowanie jest bezpieczniejsze niż zakupy. Zapewne właśnie dlatego w sklepach zniesiono niemal wszystkie ograniczenia i limity klientów, a wybory odbywają się w ścisłym reżimie sanitarnym.

Przeczytaj więcej
Komentarze