18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Znowu to samo

Rząd zapowiada nowe obostrzenia. Ucierpią antyszczepionkowcy

05.08.2021  09:09
PiS chce przywrócić restrykcje
PiS chce przywrócić restrykcje Fot: Piotr Molecki/East News

Rzecznik rządu poinformował, że czwarta fala koronawirusa zaatakuje już za kilka tygodni. Jeśli liczba zachorowań zacznie rosnąć, czeka nas powrót obostrzeń. Tym razem mają one szczególnie dotknąć osoby niezaszczepione.

Podczas ostatniej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller poinformował o obostrzeniach, które PiS planuje wprowadzić w przypadku ataku czwartej fali pandemii. Zmiany najbardziej odczują antyszczepionkowcy.

W przypadku zwiększenia się liczby zachorowań na COVID-19 mogą być wprowadzone sektorowe obostrzenia, które będą dostosowane do realnej skali zagrożenia; osoby zaszczepione będą miały łatwiejszy dostęp np. do niektórych usług – mówił  Müller.

Współpracownik Mateusza Morawieckiego dodał również, że restrykcje mogą przypominać te z poprzedniego roku, choć "będą dostosowane do realnej skali zagrożenia".

Restrykcje dla niezaszczepionych

Piotr Müller podkreśla, że w przypadku wzrostu zakażeń czeka nas między innymi zmniejszanie limitów podczas różnego rodzaju imprez.

Przy obowiązujących przepisach, teraz mamy tak, że jest limit osób plus osoby zaszczepione nie liczą się do limitu i możemy się spodziewać, że te limity, jeśli liczba chorych będzie rosła, będą się zmniejszały". Jeżeli mamy na weselu teraz 150-200 osób, a w październiku to będzie 25 lub 50 osób, to zaszczepieni faktycznie w tym sensie będą mieli łatwiej - stwierdził współpracownik premiera.

Do weryfikowania tego, kto został zaszczepiony, mają posłużyć certyfikaty covidowe, które można wydrukować lub przechowywać w telefonie. Według rzecznika rządu prawo do sprawdzania tych dokumentów będzie miał nie tylko sanepid, ale również przedsiębiorcy.

Czytaj także