18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

skandal na pogrzebie

Po trupach do celu? Ksiądz agitował nad trumną

09.07.2020  08:50
Ksiądz agitował nad trumną
Ksiądz agitował nad trumną Fot: Ingrid Pakats/Shutterstock

Skandal w Bobach w województwie lubelskim. Ksiądz agitował tam nad trumną. Bez zająknięcia oznajmił pogrążonej w żałobie rodzinie, na kogo mają głosować.

Księża katoliccy coraz mocniej i zacieklej angażują się w polską politykę i mówią wiernym, jak mają myśleć i kogo popierać. Agitacje na mszach to już nie nowość, ba, zdarzyło się nawet, że zamiast księdza, kazanie głosiła ministra z rządu PiS. Tym razem jednak doszło do jeszcze większego nadużycia.

Oto bowiem kampania prezydencka przeniosła się na "tamten świat". Ksiądz Bogdan Kudelski - proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Bobach - agitował na pogrzebie.

Duda nad trumną

W czasie mszy pogrzebowej, gdy rodzina i bliscy żegnali zmarłego, poza żalem musieli zmierzyć się także z wielkim zaskoczeniem i niesmakiem. Oto bowiem odprawiający nabożeństwo proboszcz zaczął zamawiać ich do pójścia w niedzielę do urn - podaje "Dziennik Wschodni"

W najbliższą niedzielę wybory. Arcybiskup wystosował taki piękny apel przez internet, żeby ludzie, Polacy, nasi rodacy oddali głos na kandydata, który szanuje boże wartości

- mówił w czasie pogrzebu.

Zebrani byli oburzeni. Nie dość, że ksiądz mówił o wyborach w tak smutnym dla nich momencie, to jeszcze dał jasno do zrozumienia, kogo popiera kościół. Co ciekawe, rzecznik lubelskiej kurii popiera wyborczą agitację na mszach.

Jest to oczywisty przejaw odpowiedzialności za ład demokratyczny w Polsce i Kościół ma obowiązek o tym przypominać. Nie wskazując konkretnego kandydata, mamy też obowiązek przypominać, że wybieranie kandydatów realizujących program sprzeczny z nauczaniem Kościoła nakłada na katolika współodpowiedzialność za ewentualne antyewangeliczne działania z ich strony w przyszłości

- powiedział Dziennikowi Wschodniemu.

Nie każde miejsce i czas jest właściwe do poruszania dowolnego tematu. Pogrzeb powinien być wolny od treści niezwiązanych z żałobą, nadzieją paschalną i osobą zmarłego. Jest to kwestia empatii i wyczucia sytuacji

- dodał jednak rzecznik kurii, ks. Adam Jaszcz.

Przeczytaj więcej
Komentarze