18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wyciągają rękę po pieniądze

Nowy podatek. Polakom zostanie tylko gorzka herbata?

Wojciech Kozicki
03.12.2019  19:56
PiS dla dobra Polaków zabierze im pieniądze
PiS dla dobra Polaków zabierze im pieniądze Fot: Maciej Luczniewski/REPORTER/East News

PiS chce zadbać o zdrowie Polaków, a więc znów zabierze im pieniądze. Wkrótce wejdzie w życie rządowy plan walki z nowotworami, który już trafił do konsultacji międzyresortowych. „Strategia Onkologiczna” ma uratować naród przed rakiem, ale to także nowa danina – podatek cukrowy.

Już w grudniu ma zostać przyjęta „Strategia Onkologiczna”, a Ministerstwo Zdrowia chce w 10 lat obniżyć śmiertelność na choroby nowotworowe w Polsce. Jednym ze sposobów walki z rakiem ma być podatek cukrowy. Niektórzy już nazwali tę daninę „sin tax”, czyli podatek od grzechu.

Rząd podatkiem cukrowym obciąży niezdrowe produkty, które mają wpływ na zwiększenia ryzyka zachorowania na raka. Money.pl podaje, że sam podatek od cukru w napojach miałby przynieść PiS  2,2 mld złotych.

Jeszcze wyższa akcyza!

Na tym jednak koniec. Niedawno premier Mateusz Morawiecki tak bardzo martwił się o zdrowie Polaków, że podniósł akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe. Zespół powołany przez ministra zdrowia, który pracował nad Strategią Onkologiczną chce, by te ostatnie były jeszcze droższe, a akcyza w Polsce była na poziomie europejskim.

Przy opracowaniu strategii korzystaliśmy z polskiego “cancer planu” z 2014 roku, ale także z doświadczeń amerykańskich oraz Narodowego Instytutu Raka we Francji. W strategii położyliśmy nacisk nie tylko na poprawę wyników leczenia nowotworów, ale także na zmniejszenie zachorowalności, tj. na profilaktykę pierwotną i wtórną. Ważny będzie również dostęp do rehabilitacji onkologicznej dla chorych w trakcie leczenia i po leczeniu, aby po zakończeniu terapii mogli wrócić do normalnego życia i do pracy – powiedział przewodniczący zespołu ds. opracowania Narodowej Strategii Onkologicznej prof. Piotr Rutkowski w rozmowie z „Rynkiem Zdrowia”.

Jak ostrzega pulsmedycyny.pl, trzeba upewnić się jak będą spożytkowane pieniądze z podatku cukrowego. Zdaniem portalu nie powinny one trafić do budżetu ogólnego, a należałoby je wydać np. na edukację, profilaktykę, leczenie dietetyczne oraz rehabilitację pacjentów zmagających się z otyłością. Znając polskich polityków, można spodziewać się co stanie się z tymi pieniędzmi...

Przeczytaj więcej
Komentarze