18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

kieszenie zabolą

Alkohol i papierosy z ostrą podwyżką. Wiemy, ile będą kosztować

22.11.2019  10:18
Alkohol i papierosy z ostrą podwyżką. Wiemy, ile będą kosztować
Alkohol i papierosy z ostrą podwyżką. Wiemy, ile będą kosztować Fot: PxHere

Zapowiadane w ostatnich dniach zmiany w podatku od alkoholu i wyrobów tytoniowych zostały przegłosowane. Większa akcyza oznacza wyższe ceny. Już wiemy, o ile one wzrosną.

Palisz? Pijesz? No to masz problem. Już za kilka tygodni ceny wyrobów tytoniowych i alkoholi pójdą w górę. Najbardziej ucierpią amatorzy papierosów. Ale i wielbiciele trunków mogą odczuć zmiany na własnych kieszeniach.

W Sejmie dużo się dzieje. Do TK wybrano Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza, PiS pokazało, co myśli o praworządności i wywołało wielki skandal, przegłosowanych zostało też kilka dość kontrowersyjnych zmian. Jedną z nich jest podniesienie akcyzy na alkohol i tytoń.

Za głosowało 243 posłów, przeciw - 201. Siedem osób wstrzymało się od głosu. Przy okazji rząd odrzucił proponowaną przez Kukuz'15 poprawkę do projektu, zakładającą, że zyski ze zwiększenia podatku, przeznaczone będą na finansowanie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. PiS jak wiadomo z rakiem walczyć nie lubi, woli szukać pieniędzy na finansowanie swoich plusów, więc pomysł przepadł.

Nowe ceny od stycznia

Wyższa akcyza obowiązywać będzie na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie - podaje biznes.radiozet.pl. Podwyżka podatku jest ogromna - jednorazowo aż o 10 procent! Oznacza to wyższe ceny produktów, czego więc możemy się spodziewać?

Najbardziej skurczy się zawartość kieszeni palaczy. Paczka papierosów zdrożeje od stycznia aż o złotówkę (1,02 zł). Opakowanie tytoniu (50 g) będzie droższe o 1,69 zł, kilogram suszu tytoniowego o prawie 23 złote. Cygara podrożeją o 40 groszy za sztukę. Zdrożeje też płyn do e-papierosów - za jeden mililitr zapłacimy 0,55 zł więcej. 

Co z alkoholami? Za pół litra wódki zapłacimy około 1,4 zł więcej. Piwo podrożeje o ok. 5 groszy, wino - 12/16 groszy. Cydry i perry kosztować będą tyle samo - mają za mało procentów, więc nie podlegają zmienionym właśnie przepisom.

W sumie państwo zarobi na podniesieniu akcyzy około 1,7 miliarda złotych.

Czytaj także
Przeczytaj więcej