18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Moralne dno i metr mułu

Podwyżki dla medyków? Niedzielski chce podnieść podatki

13.09.2021  16:21
Podwyżki dla medyków? Niedzielski chce skłócić ich z Polakami
Podwyżki dla medyków? Niedzielski chce skłócić ich z Polakami Fot: MAREK BEREZOWSKI/REPORTER/East News

Podwyżki dla medyków jednak realne, ale za wysoką cenę? Minister zdrowia Adam Niedzielski zadał cios poniżej pasa, najwyraźniej chcąc skłócić personel medyczny z Polakami. Powiedział na konferencji prasowej, że pensje medyków mogą wzrosnąć, ale trzeba podwyższyć VAT.

Od soboty trwa protest medyków, którzy m.in. domagają się wyższych i godnych świadczeń. Polacy popierają postulaty personelu medycznego, ale najwyraźniej minister zdrowia Adam Niedzielski chce to zmienić i zrobić im czarny PR. Na konferencji prasowej powiedział, że podwyżki dla medyków wymagają podniesienia podatku VAT. A może by tak jaśnie pan obniżył sobie wynagrodzenie, albo po prostu wziął się do roboty?

Niedzielski o podwyżkach dla medyków. Wstydu i honoru nie ma?

Niedzielski wyliczył, że podwyżki dla medyków aktualnie są „nierealne”, ponieważ ich koszt to ok. 100 miliardów złotych rocznie. Hmm, a przypadkiem nie policzył ostatnio ile politycy bezwstydnie wydają na głupoty i luksusy dla siebie? Przypominamy, że w tym roku politycy PiS i opozycja zgodnie podnieśli sami sobie wynagrodzenia. Na to oczywiście jakoś nigdy pieniędzy nie brakuje...

Medycy oczekują, że poniesiemy te koszty od razu, nie w przyszłych latach. 100 mld złotych to ponad połowa rocznych wpływów z VAT. Żeby więc zrealizować postulat medyków i zapewnić im wyższe płace, podatek ten musiałby wzrosnąć z 23 do 36 proc. – powiedział Niedzielski.

Morawiecki wylezie z nowy i znajdzie odwagę?

Pracownicy służby zdrowia domagają się również spotkania z premierem. Nic nie wskazuje jednak, by Mateusz Morawiecki miał odwagę stanąć z nimi twarzą w twarz. Jak donosi PAP, premier mógłby zgodzić się na spotkanie dopiero, gdy dojdzie do „urealnienia ich postulatów”. Tymczasem medycy sugerują premierowi, by „urealnił spojrzenie na system ochrony zdrowia, w którym codziennie pacjenci czekają w nierealnych kolejkach”. Co więcej, minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że spotkanie Morawieckiego z medykami nie jest konieczne.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia liczy, że resort zdrowia wysłucha i spełni postulaty medyków. Te dotyczą m.in. natychmiastowej zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia, wzrostu wyceny świadczeń i urlopów dla medyków – pisze biznes.radiozet.pl.
Czytaj także