18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

wojna o kasę

NIE BĘDZIE PODWYŻEK DLA POLITYKÓW? Blokują ustawę

Emilia Waszczuk
17.08.2020  17:44
Podwyżek dla polityków nie będzie?
Podwyżek dla polityków nie będzie? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Podwyżki dla polityków i sprzeciw Senatu. W Poniedziałek Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich negatywnie zaopiniowała zmiany w prawie podwyższającym płace polityków.

Piątkowe posiedzenie Sejmu rozsierdziło Polaków. Posłowie większością głosów (także opozycji) przyjęli horrendalne podwyżki dla samorządowców, parlamentarzystów i głównych polityków w państwie. Przyjęli także projekt ustanawiający ogromną pensję dla pierwszej damy.

Decyzja posłów rozwścieczyła Polaków, którzy zmagają się z szybującą inflacją i rosnącymi w zatrważającym tempie kosztami życia, co połączone jest z kryzysem na rynku pracy i obniżkami wynagrodzeń. Przez weekend politycy próbowali się swoim wyborcom tłumaczyć, później ich przepraszali. W poniedziałek sprawą zajął się Senat.

Podwyżki dla polityków zablokowane?

W poniedziałek marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że będzie przekonywał kolegów-senatorów, do odrzucenia projektu. Na wspólnej konferencji prasowej wystąpił z nim szef PO Borys Budka, który przyznał, że posłowie popełnili błąd.

Kilka godzin później Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich podjęła się zadania rozpatrzenia nowelizacji ustawy o podwyżkach i pensji dla pierwszej damy. Wydali negatywną opinię dla podwyższenia wynagrodzeń w czasie kryzysu. W czasie posiedzenia komisji wniosek o odrzucenie przyjętych przez Sejm zmian zgłosił senator KO Sławomir Rybicki. Poparło go sześciu polityków, przeciwnych było czterech.

Uważam, że propozycja Sejmu sformułowana w procedowanej ustawie w czasie pandemii, w czasie recesji gospodarczej, w czasie, w którym wiele osób boryka się z kłopotami finansowymi, majątkowymi [...] jest niewłaściwa - argumentował Rybicki.

W opozycji do senatora KO stanął wicemarszałek Stanisław Karczewski z PiS. Polityk stanowczo nalegał na przyjęcie zmian w prawie i zaakceptowanie gigantycznych podwyżek dla polityków.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze