18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

rychło w czas

POSŁOWIE POSZLI PO ROZUM DO GŁOWY? Przepraszają za podwyżki

17.08.2020  12:38
Politycy KO przepraszają za podwyżki
Politycy KO przepraszają za podwyżki Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Posłowie Koalicji Obywatelskiej przepraszają za przyznanie sobie horrendalnych podwyżek ew czasie kryzysu. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiada odrzucenie projektu.

W piątek 14 sierpnia Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o podwyżkach dla polskich polityków. Wedle nowego prawa, posłowie zarabialiby po kilka tysięcy złotych więcej, niż dotychczas, a pensje premiera i prezydenta wzrosłyby dwukrotnie. Wypłaty - i to gigantyczne - dostawałaby też pierwsza dama.

W Sejmie za podwyżkami głosowali wszyscy obecni posłowie PiS i ich koalicjantów, ale też większość polityków KO, Lewicy i Koalicji Polskiej. Przeciwni byli posłowie Razem i Konfederacji, oraz pojedyncze osoby z pozostałych opcji politycznych opozycji.

Posłowie przepraszają

Decyzja posłów oburzyła społeczeństwo - nic dziwnego, w tym samym dniu ogłoszono w Polsce największą od 30 lat recesję. Polacy tracą część wynagrodzeń, rośnie bezrobocie. Jeszcze w sobotę politycy zdawali się nie dostrzegać swojego błędu - część z nich próbowała się nawet tłumaczyć, upierając się przy konieczności podwyższenia im płac.

W poniedziałek nastroje się zmieniają. Część posłów opozycji zaczęła przepraszać obywateli za piątkowe głosowanie. Jedna z posłanek twierdzi na przykład, że... miała gorączkę.

Rano obudziłam się z bardzo wysoką gorączką i dzięki pomocy Małgosi Kidawy Błońskiej szybko trafiłam do szpitala. Nie weszłam już do Sejmu. Ponieważ mamy techniczną możliwość głosowań zdalnych, a głosowań było tego dnia mnóstwo, podjęłam błędną decyzję, żeby zdalnie ze szpitala wziąć udział w głosowaniach

- tłumaczy się Magdalena Filiks.

Nie zadbałam o to (i to jest dla mnie dziś wielki powód do wstydu), żeby rzetelnie podejść do mojej pracy i przeczytać projekt. Oparłam się na strzępkach informacji (jak dziś wiem), które do mnie dotarły. Za to również przepraszam, bo nie tego oczekujecie od swojego reprezentanta - dodaje.

Posłanka przeprasza swoich wyborców, których zawiodła i rozczarowała. - Z głębi serca przepraszam - pisze.

Do błędu, ale już bez gorączki, przyznaje się także Riad Haidar. Polityk nie szukał wymówek, wprost przyznał, że zrobił źle i obiecał poprawę.

Jak tylko Ustawa o podwyżkach dla posłów, senatorów i rządu wróci do Sejmu zagłosuję przeciwko. Przyznaję się do błędu w pierwszym głosowaniu. Przepraszam

- napisał na Facebooku.

Senat zablokuje podwyżki?

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i szefa PO Borysa Budki. Na niej Grodzki zapewnił, że Senat będzie chciał zablokować przyjęcie ustawy o podwyżkach, bo nie można mówić o zwiększeniu pensji polityków, gdy obywatele zarabiają grosze odczuwają tragiczne skutki kryzysu.

Polska jest krajem niskich płac. Jako ludzie odpowiedzialni przed naszymi wyborcami, przed tymi, którzy nam zaufali, musimy pamiętać, że najpierw należy uregulować kwestię lepszych płac obywateli, a dopiero później - jeżeli pojawi się taka możliwość - płac w parlamencie - powiedział.

Borys Budka z kolei zapewnił, że po cało-weekendowych konsultacjach wie już, że posłowie KO popełnili błąd, głosując za podwyżkami. Stwierdził, że najważniejsza jest dla nich opinia obywateli, dlatego teraz będzie - jako szef partii - rekomendował Senatowi odrzucenie projektu.

Każdy może popełnić błąd, natomiast ważne jest, by w odpowiednim momencie wsłuchać się w głos obywateli, by z błędu się wycofać i pokazać, że nie czas i pora na tego typu regulacje - powiedział Budka.

Zobacz także
Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze