18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

tak wygląda kryzys

Politycy wymierzyli Polakom policzek. TYLE ZAROBIĄ PO PODWYŻKACH

14.08.2020  15:33
Podwyżki dla polityków. Znamy kwoty
Podwyżki dla polityków. Znamy kwoty Fot: Jan BIELECKI/East News

Ogromne podwyżki wynagrodzeń polityków. Posłowie, ministrowie, senatorowie, a także premier, prezydent i pierwsza dama mogą cieszyć się z nowych, gigantycznych wynagrodzeń.

Czarny dzień w Polskiej polityce. Posłowie zdecydowali o gigantycznych podwyżkach dla siebie, kolegów ministrów, senatorów, premiera i prezydenta. Uzgodnili też, że co miesiąc pieniądze będzie dostawać pierwsza dama. Jak się okazuje, milczenie faktycznie jest złotem, bo Agata Duda po pięciu latach niemówienia, w końcu doczekała się własnej pensji - będzie zarabiać nawet 18 tysięcy złotych miesięcznie!

Na jakie podwyżki liczyć mogą w tym czasie politycy? Do tego przejdziemy za chwilę. Najpierw przypomnimy jednak, jak wyglądają wynagrodzenia w Polsce. Minimalna płaca w naszym kraju to zaledwie 2600 złotych brutto. Połowa Polaków zarabia nie więcej, niż 4100 złotych brutto (mediana zarobków), a średnia krajowa to 5000 złotych brutto. A teraz wynagrodzenia polityków...

Gigantyczne podwyżki dla polityków

Pierwsza Dama zarobi dużo? Cóż, pomyślcie w takim razie, jakie pieniądze zaplanowano dla prezydenta. Dotąd głowa państwa mogła liczyć na kwotę 12 600 złotych miesięcznie. Wynagrodzenie Andrzeja Dudy wzrośnie o... ponad 100 procent i wyniesie 26 000 złotych! Oznacza to, że w ciągu najbliższej kadencji, para prezydencka wspólnie zarobi prawie 3 miliony złotych!

Premier mógł liczyć dotąd na gażę w wysokości 11 tysięcy złotych, teraz stawka ta się podwoi. Po podwyżce na konto prezesa rady ministrów wpływać mają 22 tysiące złotych.

Kolejna najwyższa stawka to marszałkowie Sejmu i Senatu. W obu przypadkach zarabiali dotąd po 14 600 złotych. Po zmianach będzie to - podobnie jak u premiera - 22 tysiące złotych.

Wynagrodzenia ministrów wzrosnąć mają nawet o 78 procent - z niewiele ponad 10 tysięcy do 18 tysięcy złotych miesięcznie. Jeszcze większa podwyżka czeka wiceministrów - ich wynagrodzenia wzrosną o 113 procent - z 8 tysięcy na 17. Szeregowy poseł/senator zarabiał dotąd "głodową" stawkę 8 tysięcy złotych brutto. Po zmianie wynagrodzenie wzrośnie mu do 12 600 złotych.

Płaca minimalna w górę

Tymczasem w Polsce trwa epidemia, a rząd udzielił pracodawcom zielonego światła na zmniejszanie pensji pracowników. W dobie szybującej inflacji, recesji i niepewności jutra, wielu Polaków albo całkowicie utraciło pracę, albo zostało pozbawionych 20-50 procent wynagrodzenia.

Wiadomo też wstępnie, jakie są plany na podwyższenie płacy minimalnej w Polsce. Według obietnic wyborczych Jarosława Kaczyńskiego, najniższe wynagrodzenie od 2021 roku miało wynosić 3000 złotych brutto. Już wiadomo, że nic z tego - płace podniesione zostaną, ale najpewniej o niespełna 200 złotych. Brutto oczywiście.

Zobacz także
Przeczytaj więcej
Komentarze