18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niepokojące informacje

Polacy masowo rezygnują ze szczepień! Konferencja ministra zdrowia

Bartłomiej Ciepielewski
20.03.2021  15:05
Konferencja ministra zdrowia
Konferencja ministra zdrowia Fot: Planeta.pl

W sobotę odbyła się konferencja prasowa Adama Niedzielskiego i szefa KPRM Michała Dworczyka. Minister odniósł się do rosnącej liczby zakażeń koronawirusem, a także skomentował masowe rezygnacje ze szczepień brytyjskim preparatem AstraZeneca.

Podczas sobotniej konferencji prasowej Adam Niedzielski stwierdził, że obecna sytuacja w kraju jest "bardzo poważna". Minister zaapelował o rozwagę oraz zaznaczył, że za większość zakażeń odpowiada obecnie brytyjska mutacja wirusa.

Można powiedzieć, że mutacja brytyjska wypiera inne szczepy. Nie potwierdzają się informacje, że jest bardziej zaraźliwy, ale mniej groźny - skomentował Niedzielski.

Zdaniem szefa resortu zdrowia udział brytyjskiej mutacji koronawirusa wynosi około 60-80 procent.

Polacy rezygnują ze szczepień AstraZeneca

W Polsce od kilku dni obserwowany jest ogromny spadek chętnych na szczepienia preparatem AstraZeneca. Jak poinformował Michał Dworczyk, liczba osób rejestrujących się na szczepienia brytyjską szczepionką spadła o kilkadziesiąt procent.

Zalecenia Europejskiej Agencji Leków dotyczące szczepionki AstraZeneca złagodziły sytuację, ale skutki negatywnych doniesień widzimy także w Polsce. Wzrosła liczba osób, które odmówiły szczepienia preparatem AstraZeneca. Nie było żadnych przesłanek ze strony lekarzy, naukowców i instytucji, by wstrzymać szczepienia - ogłosił Dworczyk.

Spadek chętnych na szczepienia spowodował przyspieszenie szczepień pozostałych grup wiekowych. W przyszłym tygodniu rusza rejestracja seniorów w wieku od 60 do 65 lat.

Czytaj także
Przeczytaj więcej