18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Fala zwolnień

Polacy stracą pracę przez 500+. Ministerstwo potwierdza obawy

26.07.2021  19:54
Nadciąga fala zwolnień
Nadciąga fala zwolnień Fot: MemoriesStocker/Shutterstock

Rząd zapowiada drastyczne zmiany w programie 500 plus. Od przyszłego roku obsługą programu zajmie się ZUS. Do tej pory robili to samorządowi urzędnicy, którzy ostrzegają, że nowe prawo doprowadzi do zwolnień tysięcy pracowników.

Od lipca samorządowcy nie zajmują się już programem Dobry start. Obowiązki zostały przekazane Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Podobny los spotka wkrótce jeden z najważniejszych programów Prawa i Sprawiedliwości.

Urzędnicy stracą pracę

Według nieoficjalnych informacji od 1 stycznia 2022 roku program 500+ będzie obsługiwany przez ZUS. Zmiana ta najbardziej dotknie urzędników gminnych i powiatowych, którzy po wejściu w życie nowego prawa najprawdopodobniej stracą pracę.

W ich sprawie postanowiła interweniować posłanka Joanna Senyszyn (Lewica), która w piśmie do MRiPS podkreśla, że zmiany te stawiają "w bardzo trudnej sytuacji kilkanaście tysięcy pracowników samorządowych".

Podsekretarz stany w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej poinformowała posłankę Lewicy, że sprawy dotyczące świadczeń 500+ będą realizowane przez samorządy do maja przyszłego roku.

Organy te będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 roku do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 roku w okresie styczeń – maj 2022 roku - przekazała Socha.

MRiPS nie ukrywa, że "konsekwencją zakończenia przez gminy i powiaty w 2022 roku realizacji programu Rodzina 500 plus, będącego zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej, będzie konieczność dokonania w gminach i powiatach odpowiednich zmian organizacyjno-kadrowych w jednostkach organizacyjnych realizujących dotychczas ww. program".

Mówiąc w skrócie, ministerstwo przyznaje się do tego, że szykuje się fala zwolnień i rząd nie zamierza z tym nic zrobić.

Czytaj także
Przeczytaj więcej