18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

doigramy się

PiS sprowadzi na Polskę klęskę! Srogie kary za weto budżetu

Emilia Waszczuk
18.11.2020  08:51
Polska wetuje budżet UE. Stracimy miliardy euro
Polska wetuje budżet UE. Stracimy miliardy euro Fot: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Polska nie wygra z Unią Europejską. Na wecie budżetu wspólnoty, który ogłosił Mateusz Morawiecki, możemy jedynie ucierpieć. I to naprawdę srogo.

Politycy PiS zapewniają, że w Polsce nie ma żadnych problemów z praworządnością, więc stanowczo sprzeciwiają się wiązaniu dotacji unijnych z przestrzeganiem prawa. Logiki w tym żadnej, fakty są jednak takie, że Prawo i Sprawiedliwość praworządność rozumie po swojemu, mocno wybiórczo.

Mateusz Morawiecki już ogłosił weto budżetu, a poza Polską podobny krok podjęły równie praworządne (jak nie jeszcze bardziej) Węgry. Wstępnie Polska stracić może na tym ruchu aż 23 miliardy Euro. Ale może być jeszcze gorzej.

Polska wetuje budżet UE. Będą konsekwencje

We wtorek przywódcy państw członkowskich debatowali nad trudną sytuacją, stworzoną przez Polskę i Węgry. Kolejni politycy powtarzali to samo: musimy przyklepać budżet jak najszybciej, ale nikt nie zgodzi się na łamanie prawa w obrębie wspólnoty, a co za tym idzie - buntowników czekają srogie konsekwencje.

Stanowcze kroki zapowiedział między innymi premier Holandii Mark Rutte, który ogłosił, że Unia nie ma zamiaru cackać się z Polską i Węgrami. Zapowiedział, że wspólnota może uchwalić budżet bez udziału buntowników. A buntownicy stracą.

W podobnym tonie wypowiadał się m.in. francuski ambasador przy UE Philippe Leglise-Cost, który ostrzegł, że zbuntowane kraje mogą przynieść wielki kryzys nie tylko sobie, ale całej Europie. 

Jeśli pakiet budżetowy nie zostanie przyjęty jak najszybciej, jeśli fundusze na odbudowę nie będą udostępnione państwom członkowskim, obywatelom, przedsiębiorstwom, kryzys zdrowotny, z którym mamy do czynienia dzisiaj, pogorszy się. Dołączy do niego kryzys ekonomiczny i kryzys polityczny - ostrzegał.

Weto budżetu UE. Polska straci wszelkie przywileje

Co nam teraz grozi? Nie mowa jeszcze o "polexicie" (czy jak swego czasu określił to Donald Tusk "wypierpolu"), a o daleko idących konsekwencjach, między innymi finansowych. Polska w budżecie unijnym wynegocjowała w sumie około 57 miliardów euro, a pieniądze te przeznaczone miałyby być nie tylko na odbudowę po pandemii, ale też szereg wielkich inwestycji w kraju.

Trzy różne scenariusze strat dla Polski pisze dziś były szef UOKiK Adam Jasser. To:

  1. Utrata wszelkich dotacji z UE - mechanizm oceny praworządności miałby objąć wszystkie fundusze.
  2. Pozostałe kraje miałyby uruchomić finanse w innej formie, bez Polski i Węgier.
  3. Polska i Węgry mogą skończyć w izolacji na wszystkich poziomach wspólnoty.
Czytaj także