18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kto by pomyślał!

Polska krajem bez praworządności. Bezlitosny raport Unii Europejskiej

Bartłomiej Ciepielewski
24.11.2020  19:11
Prezes wie co to praworządność?
Prezes wie co to praworządność? Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Nieprzestrzeganie praworządności w Polsce dostrzega coraz więcej krajów. Z badań przeprowadzonych przez Lisbon Council wynika, że Polska poza Bułgarią i Węgrami jest najgorzej ocenianym państwem spośród UE. Grożenie wetem budżetu europejskiego może tylko pogorszyć naszą sytuację.

W Unii Europejskiej toczy się bój o powiązanie dotacji unijnych z praworządnością. Stanowczy sprzeciw zgłosiły Węgry i Polska. Boją się one utraty milionowego wsparcia.

Komisja Europejska opublikowała raport oceniający stan praworządności we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Składa się on z czterech części i uwzględnia aż 13 kryteriów. Najgorzej wypadają w nim Węgry, Polska i Bułgaria.

Według danych w naszym kraju najwięcej nieprawidłowości można odnotować w obszarze niezależności sędziowskiej, wdrażania prawa, dostępu do informacji oraz transparentności mediów.

Czym grozi odrzucenie budżetu UE?

Odrzucenie budżetu UE może nas jeszcze bardziej pogrążyć. Polska będąca największym beneficjentem unijnego wsparcia otrzyma o wiele mnie środków.

W takim przypadku zastosowane będą środki tymczasowe. Polegają one na wypłacaniu co miesiąc kwoty, która jest jedną dwunastą środków zapisanych w zeszłorocznym budżecie.

Weto wstrzymałoby uruchomienie Funduszu Odbudowy, co wiązałoby się z obniżeniem polskiego i węgierskiego wzrostu gospodarczego. Według niektórych polityków Zjednoczonej Prawicy Mateusz Morawiecki może kłamać w sprawie weta, a Polska przyjmie ustawę w nieco złagodzonej formie.

Przeczytaj więcej
Komentarze