18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

długa lista konsekwencji

PiS sprowadzi na nas klęskę głodu! STRACIMY PONAD 280 MLD ZŁ

Emilia Waszczuk
03.12.2020  11:48
Weto budżetu UE to miliardy euro strat dla Polski
Weto budżetu UE to miliardy euro strat dla Polski Fot: Piotr Molecki/East News

Gigantyczne straty po wecie budżetu europejskiego. "Dzięki" PiS Polska nie dostanie ponad 60 miliardów euro, a to początek wyliczeń.

Polacy stracą na wecie PiS najwięcej w całej Unii Europejskiej. Specjaliści zaczęli liczyć, co i ile przejdzie Polsce koło nosa, jeśli Prawo i Sprawiedliwość uprze się przy blokowaniu budżetu europejskiego. Tylko z Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa, utracimy aż 63 miliardy euro w trzy lata. A to dopiero początek.

W Unii Europejskiej po wecie Warszawy i Budapesztu powstać ma budżet dla 25 pozostałych państw - donosi Katarzyna Szymańska-Borginon z RMF. Poza pieniędzmi z Funduszu Odbudowy, Polskę czekają także cięcia dotacji z funduszu spójności, które sięgnąć mogą nawet 9 miliardów euro (tylko w 2021 roku).

Koniec Erasmusa i dotacji dla rolników?

Strat będzie jeszcze więcej. Młodzi Polacy utracą możliwość wyjazdów zagranicznych - program Erasmus+ zostanie dla Polski zablokowany. Kolejna stratna grupa, to rolnicy. Polska wieś od lat czerpie ogromne pieniądze z Unii Europejskiej, polska wieś to też główni wyborcy PiS. Teraz rolnicy dzięki swoim politykom pożegnają się z dotacjami.

Konsekwencje polsko-węgierskiego weta odczują wszystkie państwa członkowskie. Unia Europejska będzie musiała wprowadzić prowizorium budżetowe, które sprawi, że każdy dostanie po 20-30 miliardów euro mniej, niż było to w planach. To jednak i tak nie aż tak ogromne straty, jak w przypadku Polski. Pieniędzy zabraknie na ogrom ważnych inwestycji energetycznych, budowę nowych dróg czy wodociągów, a także pomoc szpitalom i firmom po pandemii koronawirusa.