18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koniec tego dobrego

Poparcie PiS OSTRO SPADA! Koniec dobrej passy Kaczyńskiego

20.10.2021  10:07
Wyborcy już nie kochają prezesa PiS?
Wyborcy już nie kochają prezesa PiS? Fot: Beata Zawrzel/REPORTER

Kilkutygodniowy okres rosnącego poparcia PiS właśnie dobiegł końca. Wyborcy po doniesieniach dotyczących polexitu unikają prezesa jak ognia. Jeśli rząd nie zmieni narracji ws. UE wkrótce może zrównać się z opozycją.

Stopniowo topnieje przewaga PiS nad drugą w sondażach Koalicją Obywatelską. Kryzys migracyjny i żelazna postawa PiS ws. uchodźców na kilka tygodni zdołały przyciągnąć niezdecydowanych wyborców, lecz po awanturze związanej z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, nastroje się zmieniły.

Warto przypomnieć, że ostatnio TK orzekł, że polskie prawo jest ważniejsze od prawa unijnego. Decyzja sędziów wywołała burzę oraz przyczyniła się dyskusji na temat POLEXITU. Od tamtego czasu partia Jarosława Kaczyńskiego traci kolejnych wyborców.

PiS nie utrzyma władzy?

Najnowszy sondaż Kantar wskazuje na kolejny triumf partii Jarosława Kaczyńskiego, choć wynik ten może być oceniany jako słodko-gorzki. PiS po raz kolejny prowadzi w sondażach, ciesząc się 32-procentowym poparciem, lecz liczby sugerują, że wizja utrzymania władzy przez prezesa staje się coraz mniej prawdopodobna.

Zaraz za plecami lidera Zjednoczonej Prawicy czai się Donald Tusk. Dowodzona przez niego Koalicja Obywatelska przyciągnęła ostatnio 25 proc. wyborców. Na podium znalazła się też Polska 2050, na którą zagłosowało 10 proc. ankietowanych.

Miejsce w Sejmie zdoła zdobyć jeszcze Lewica (7 proc.) oraz Konfederacja (6 proc.) Warto zauważyć, że ostatnie awantury Grzegorza Brauna zraziły do partii sporą część wyborców.

Pod progiem wyborczym znalazły się ugrupowania takie jak PSL (3 proc.), Kukiz'15 (2 proc.), a także Porozumienie (1 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach od 8 do 13 października na próbie 968 dorosłych wyborców.

Czytaj także
Przeczytaj więcej