18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koniec tego dobrego

Poparcie PiS powoli spada. Kaczyński ma powody do niepokoju

14.10.2021  10:08
Jarosław Kaczyński straci władzę?
Jarosław Kaczyński straci władzę? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Po ostatnim sondażu sporządzonym na zlecenie portalu wpolityce.pl wydawałoby się, że prezes PiS wyborcze zwycięstwo ma już w garści. Otóż jak się okazuje, sytuacja nie jest tak kolorowa, a można nawet rzec, że przybrała ona szare barwy. Poparcie Prawa i Sprawiedliwości zaczęło spadać, co sprawiło, że opozycja znów nabiera wiatru w żagle. Odejście prezesa to tylko kwestia czasu?

Prawo i Sprawiedliwość nawet w najlepszych momentach nie może osiągnąć tak wysokiego poparcia, jak jeszcze kilka lat temu. Jarosław Kaczyński już na zawsze zraził do siebie część byłych wyborców PiS. Złote czasy żoliborskiego wodza minęły wiele miesięcy temu, co potwierdzają najnowsze sondaże.

PiS straci władzę?

Badanie United Surveys na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" oraz RMF FM wskazuje na spadek zainteresowania partią Jarosława Kaczyńskiego. PiS może teraz liczyć na poparcie 35,4 proc. wyborców, co oznacza spadek o 1,7 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego badania.

Na osłabieniu poczciwego seniora z Żoliborza zyskuje między innymi Donald Tusk. Koalicja Obywatelska cieszy się już 27,1 proc. głosów (wzrost o 2,1 pkt proc). Wynik ten daje duże szanse na przejęcie władzy, jednak tylko w koalicji z innym ugrupowaniem opozycyjnym.

Trzecie miejsce w badaniu zajmuje Szymon Hołownia, który od kilku miesięcy rwie sobie włosy z głowy, próbując zatrzymać odpływających wyborców. Na Polskę 2050 zagłosowało 9,5 proc. badanych (wzrost o 1,1 pkt proc).

Zaraz za podium znalazła się Konfederacja, którą popiera 6,8 proc. ankietowanych. Wszystko wskazuje na to, że sejmowe awantury Grzegorza Brauna nie pomogły ugrupowaniu, przyczyniając się nawet do spadku poparcia. Gorszy wynik odnotowała także Lewica (6,7 proc.).

O wejściu do Sejmu może pomarzyć PSL (4,6 proc). Badanie nie uwzględnia ugrupowań Jarosława Gowina oraz Pawła Kukiza.

Sondaż został przeprowadzony w dniu 11 października na próbie 1000 dorosłych Polaków.

Czytaj także
Przeczytaj więcej