18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

coś nie wyszło

Poparcie PiS spada! Kaczyński gotów na utratę władzy?

12.11.2021  12:55
PiS straci władzę? Sondaż wyborczy
PiS straci władzę? Sondaż wyborczy Fot: Beata Zawrzel/REPORTER

Jeszcze chwila i zmieni się władza w Polsce? Mamy wyniki najnowszego sondażu. Zjednoczona opozycja może lekką ręką odebrać rządy Prawu i Sprawiedliwości.

Dopiero co Jarosław Kaczyński ogłosił, że "nic nie jest dane na zawsze", a już mamy wyniki najnowszego sondażu politycznego. Czyżby prezes wieszczył koniec władzy PiS w Polsce i swą rychłą emeryturę? Cóż... może spodziewa się, że długo już rządów "dobrej zmiany" nie pociągnie.

Oto bowiem spada (choć na razie dość leniwie) poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, partia rządząca utrzymałaby pozycję lidera, jednak bez gwarancji władzy. Musieliby szukać sobie koalicjantów, pytanie tylko, kto zechciałby iść z nimi ramię w ramię?

Sondaż wyborczy. PiS straci władzę?

Najnowsze badanie zostało przeprowadzone na zlecenie wPolityce.pl przez pracownię Social Changes. Udział w wyborach zadeklarowało 60 procent ankietowanych. 37 procent z nich chce głosować na PiS, a to oznacza spadek poparcia o 2 punkty procentowe.

Drugą siłą w Polsce jest Koalicja Obywatelska, na którą głosować chce dziś 24 procent wyborców (-1 pp). Trzecie miejsce zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 14 proc. (+2 pp). Gdyby oba ugrupowania połączyły siły, nieznacznie, ale pokonałyby PiS.

Małe partie zdecydują?

Do Sejmu dostałyby się jeszcze dwie kolejne partie - Konfederacja, która ciągle nie może zdecydować, czy chce iść z Jarosławem Kaczyńskim, czy przeciw niemu, i Lewica, której zdecydowanie bliżej do opozycji niż włodarzy. Na Konfederację głosować chce 10 procent wyborców, na Lewicę 9.

Polskie Stronnictwo Ludowe, Kukiz'15 i Porozumienie nie mają żadnych szans na miejsce w sejmowych ławach - każde z ugrupowań może liczyć na poparcie 1 proc. ankietowanych.

Czytaj także
Przeczytaj więcej