18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wkurzą się!

Porażka PiS. Nakaz noszenia maseczek nadal niezgodny z prawem

15.04.2021  17:38
PiS ma nadal spory kłopot
PiS ma nadal spory kłopot Fot: Piotr Molecki/East News

Przez wiele miesięcy prawnicy głosili, że obowiązek noszenia maseczek jest niezgodny z konstytucją, zatem nikt nie ma prawa za to karać. Niedawno rząd wprowadził poprawkę, która miała umożliwić wyciąganie konsekwencji wobec osób, które nie zasłaniają nosa i ust. Jak się okazało, nakaz jest w dalszym ciągu niekonstytucyjny.

Od miesięcy trwa bój prawny o nakaz noszenia maseczek. Policjanci regularnie wystawiają pokaźne mandaty, jednak w przypadku skierowania sprawy do sądu, wymiar sprawiedliwości zwykle orzeka na korzyść obywatela. Niedawno PiS wprowadził poprawki, które miały odmienić tę wyjątkową sytuację.

Pod koniec 2020 roku rząd podjął decyzję o poprawieniu przepisów dotyczących maseczek, by sądy mogły wreszcie karać osoby, które nakazu nie przestrzegają. Tak się jednak nie stało...

Obowiązek noszenia maseczek niezgodny z konstytucją

Polskie sądy nadal umarzają sprawy w sprawie łamania nakazu noszenia maseczek, mimo że obecnie podstawą prawną jest ustawa, a nie rozporządzenie. Sprawę wyjaśnia adwokat Magdalena Wilk, która wskazała dwa argumenty, którymi kierują się sędziowie:

  • obowiązek zasłaniania ust i nosa uderza w gwarantowaną przez konstytucję wolność do poruszania się, zatem powinien on zostać sformułowany wprost w ustawie,
  • wprowadzenie nakazu na terenie całego kraju, a nie wyznaczonych obszarach, przekracza delegację ustawową.

Obecnie policjanci nadal wystawiają mandaty za brak maseczek. Co ciekawe, większość osób, aby mieć święty spokój, przyjmuje kary. Na 3790 mandatów wystawionych w Niedzielę Wielkanocną, tylko 442 osoby skierowały sprawę do sądu.

Czytaj także
Przeczytaj więcej