18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sprawa w prokuraturze

Poseł PiS może iść do więzienia! Lubił się przelecieć za cudze

Wojciech Kozicki
05.08.2020  19:19
Ryszard Czarnecki przeleciał się za wiele razy
Ryszard Czarnecki przeleciał się za wiele razy Fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Politycy PiS, choć pobożni i bogobojni, to żadne z nich świętoszki. Europoseł Ryszard Czarnecki niedawno był oskarżany o wyłudzenie pieniędzy z Unii Europejskiej, a sprawą zajęła się polska prokuratura. Okazuje się, że sprawa robi się coraz bardziej poważna.

Kilka dni temu media huknęły, że polityk PiS Ryszard Czarnecki wyłudził pieniądze z Parlamentu Europejskiego. Najwyraźniej sprawy nie dało się zamieść pod dywan. Jak podaje Fakt, antykorupcyjny urząd w UE zarzuca mu ogromne nadużycia finansowe, a sami europosłowie mówią, że „sprawa wygląda poważnie”.

Czarnecki popełnił przestępstwo?

OLAF, czyli Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych prześwietlił finanse Czarneckiego i okazało się, że europoseł miał pobierać nienależne zwroty kosztów podróży i diety. Z analizy dokumentów wynika, że Czarnecki spędzał dziennie jedynie 15 minut w Parlamencie Europejskim, a pozostały czas zajmowały mu podróże. „Rzeczpospolita” podejrzewa, że zawyżał koszty podróży i diet, a nawet dochodziło do fałszowania podpisów. 

Działania Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych wobec pana Czarneckego dotyczą kadencji 2009-2014. Ja wtedy nie byłem europosłem, ale z tego co słyszałem, sprawa dotyczy tego, że poseł Czarnecki przedstawiał prawdopodobnie jakieś dokumenty dotyczące transportu z Brukseli do Polski, a niekoniecznie wtedy podróżował – ujawnił „Faktowi”  Łukasz Kohut z Wiosny.

„Fakt” wymienia długą listę krajów do których latał Czarnecki w trakcie wspomnianej kadencji i przypomina, że „w 2018 roku PE ukarał go za to, że bez zgody parlamentu poleciał do Azerbejdżanu na obserwację wyborów prezydenckich”.

Czarnecki latał jak najęty, a teraz może zaliczyć twarde lądowanie. OLAF skierował sprawę do polskiej prokuratury i powiadomił o możliwości popełnienia przestępstwa. Za niekorzystne rozporządzenie mieniem grozi mu nawet 8 lat więzienia!

Osoba, która widziała w przeszłości dokumentację dotyczącą Czarneckiego, wskazuje, że zarzucano mu też poświadczenie nieprawdy. Konkretnie chodziło o sfałszowane podpisy na liście obecności na posiedzeniach jego parlamentarnej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Dzięki temu miałby pobierać nienależne mu diety – ujawnia „Rzeczpospolita”.

Zagłosuj

Czy sędziowie i politycy powinni mieć immunitet?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze