18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Politycy klepią biedę

Posłowie stracili na Polskim Ładzie. Rząd chce im pomóc finansowo

31.01.2022  10:09
Rząd uratuje posłów?
Rząd uratuje posłów? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Posłowie po wprowadzeniu Polskiego Ładu zaczęli przymierać głodem? Tak przynajmniej twierdzi Ministerstwo Finansów, chcąc za wszelką pomóc politykom, którzy na rządowym programie stracili po 1400 złotych. Pojawiły się już pierwsze rozwiązania tego problemu.

Parlamentarzyści jako osoby o zarobkach przekraczających 10 tysięcy złotych sporo stracili na Polskim Ładzie. Nowe przepisy zabrały z ich wypłat około 1400 złotych. Nieoficjalnie wiadomo, że rząd już pracuje nad tym, jak zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować tę stratę.

Możliwe jest wydanie interpretacji, że parlamentarzyści to osoby fizyczne wykonujące działalność polityczną - informuje RMF FM.

Oprócz polityków w podobnej sytuacji znalazło się wielu przedsiębiorców. Posłowie PiS jeszcze do niedawna twierdzili, że pracodawcy odnoszą straty bo nie zrozumieli nowych przepisów.

Polski (Nie)Ład

W poniedziałek rzecznik rządu Piotr Muller zapewniał, że „nie będzie dodatkowych korzyści dla parlamentarzystów”, odnosząc się tym samym do ostatnich doniesień na temat zmiany opodatkowania posłów. Jednak czy na pewno te słowa w pełni wykluczają plany Ministerstwa Finansów? 

Zasad Polskiego Ładu nikt w pełni nie rozumie, nawet posłowie PiS. Rząd zapewnia natomiast, że to, co Polacy stracą na rzecz rosnącego podatku dochodowego, można będzie odzyskać przy rozliczeniu PIT-u za ten rok, czyli na wiosnę 2023 roku.

Eksperci przyznają, że nowy system naliczania składek zdrowotnych służy jak największemu naciągnięciu pieniędzy do budżetu. Nowe zasady są niejasne, a jak rzeczywiście wyjdą na nich Polacy, okaże się dopiero za kilka miesięcy.