18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Oddech wstrzymany

Premier Mateusz Morawiecki zwołał PILNĄ konferencję. Zamarliśmy

20.01.2021  13:38
Mateusz Morawiecki konferencja
Mateusz Morawiecki konferencja Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki zwołał dziś pilną konferencję prasową, w której udział wziął również minister zdrowia Adam Niedzielski. Chodzi o niezwykle palącą kwestię - problemu stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce.

Premier Mateusz Morawiecki w okresie pandemii koronawirusa od czasu do czasu zwołuje konferencje prasowe i na ogół nie przekazuje Polakom dobrych wiadomości. Tym razem postanowił poruszyć kwestię innego problemu, palącego podobnie mocno, co Covid-19.

Na konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia poruszono temat psychiatrii dziecięcej w Polsce. Od dawna mówi się, że ta dziedzina medycyny i środki dostępne do pomocy najmłodszym - są w naszym kraju zupełnie niewystarczające. Politycy zdecydowali więc, że czas na absolutnie konieczne zmiany.

Pilna konferencja premiera 

Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że partia rządząca tego problemu nie ignorowała, chociaż głosy dochodzące ze społeczeństwa mówią coś zupełnie innego. Wygląda na to, że te wizje są dość mocno rozbieżne.

Od lat inwestujemy w tę dziedzinę medycyny. W sierpniu 2019 wdrożyliśmy nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku nakłady na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży wzrosły z 250 do 400 mln złotych. Zwiększyliśmy też liczbę placówek świadczących pomoc w tym obszarze z 365 do 562 w skali roku

- wyliczał Morawiecki. 

Najważniejsze jest jednak to, co ma szansę się teraz realnie zmienić. Zdrowie psychiczne w Polsce, zwłaszcza osób najmłodszych, to wciąż temat bardzo mocno pomijany i marginalizowany. Czas na realne kroki w stronę pomocy potrzebującym.

Z początkiem 2021 NFZ całkowicie zniósł limity w świadczeniu usług psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży

- zapewniał premier.

Mateusz Morawiecki zapewniał również o planach na unowocześnienie poszczególnych placówek oraz zagwarantowaniu koniecznych do tego celu funduszy. Zmieni się też trochę kwestia formy pomocy.

Uruchomimy bezpłatną, całodobową infolinię, także możliwość komunikowania się poprzez czat i e-mail

- dodał premier. 

Myślicie, że faktycznie w końcu coś się w tej dziedzinie poprawi?