18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

no i hop

Ceny w górę. Zaraz po wyborach rząd podnosi podatek. I to o ile!

Emilia Waszczuk
14.11.2019  19:13
Ceny w górę. Zaraz po wyborach rząd podnosi podatek. I to o ile!
Ceny w górę. Zaraz po wyborach rząd podnosi podatek. I to o ile! Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Nie trzeba było czekać zbyt długo na pierwsze podnoszenie podatków. Od wyborów mija miesiąc, a PiS właśnie ogłosił swoje nowe plany. Skutki? W sklepach będzie drożej.

Przed 13 października słyszeliśmy, że będzie nam się żyło coraz lepiej, coraz dostatniej i nikt nie będzie nam podnosił podatków. Tymczasem od wyborów mija zaledwie miesiąc, a Kancelaria Premiera właśnie wysłała do Sejmu swój nowy projekt. Jeden z podatków, który bardzo mocno wpłynie na ceny w sklepach, Mateusz Morawiecki chce podnieść aż o 10 procent!

Chodzi o podatek akcyzowy na alkohol i wyroby tytoniowe. O tym, że produkty te będą droższe, wiadomo było już dawno - rząd PiS chciał zwiększenia akcyzy o 3 procent. Zdaje się jednak, że szukają pieniędzy, bo nagle ustanowili nową, szokująco wysoką stawkę.

Ogromna podwyżka podatku

Zmiany planowane przez Mateusza Morawieckiego miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2020 roku. Budżet państwa zyskałby na nich około 1,7 miliarda złotych.

Oczekiwany skutek budżetowy (łącznie 1 698,7 mln zł) obejmuje w 2020 r. ok. 552,9 mln zł w przypadku napojów alkoholowych, z wyłączeniem cydru i perry, oraz ok. 1145,9 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich

- czytamy w zapisach Kancelarii Premiera.

Jak wzrost akcyzy wpłynie na ceny? Według wstępnych szacunków, pół litra wódki kosztować będzie około 1,40 zł więcej niż dotychczas, piwo kilka, wino kilkanaście groszy drożej. Paczka papierosów podrożeje o złotówkę.

Czytaj także
Przeczytaj więcej