18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Stosunki międzynarodowe

Macron chce ostrych posunięć. Kurczy mu się arsenał jądrowy

Wojciech Kozicki
07.02.2020  21:13
Prezydent Francji chce pokoju... a może wyczuł wielki interes?
Prezydent Francji chce pokoju... a może wyczuł wielki interes? Fot: Twitter

Emmanuel Macron najwyraźniej pozazdrościł takim głowom państw jak Barack Obama i Lech Wałęsa. Marzy mu się Pokojowa Nagroda Nobla? Prezydent Francji apeluje, by inne kraje rozpoczęły demilitaryzację i zmniejszały swoje arsenały atomowe. Chce w ten sposób zbawić ludzkość... a może wyczuł niezły interes?

Prezydent Francji Emmanuel Macron kocha cały świat swą wielką francuską miłością i pragnie bezpieczeństwa dla wszystkich jego mieszkańców. Chociaż nie radzi sobie z zaprowadzeniem porządku we własnym kraju, zamierza zaprowadzić pokój na Ziemi. Ogłosił, że Francja zmniejszyła swój arsenał jądrowy i nalega, by inne kraje również to zrobiły.

Przemówienie prezydenta Francji

W przemówieniu do oficerów wojskowych w Paryżu, Macron ujawnił, że Francja posiada już „jedynie” 300 głowic atomowych. Zapowiedział zdecydowane naciski na inne kraje, by również się rozbrajały. Tymczasem media przypominają, że oficjalnie tylko 8 krajów posiada broń jądrową. Przykładowo, USA ma ok. 7 tysięcy głowic gotowych do użycia, a arsenał atomowy Rosji wynosi ponad 8 tysięcy głowic. Czy prezydenci Trump i Putin wzruszą się prośbą francuskiego polityka?

Emmanuel Macron uważa, że Francja ma prawo żądać od innych krajów, by miały mniej głowic atomowych, skoro jego kraj zredukował ich liczbę. Polityk żąda globalnego rozbrojenia.

W piątek prezydent Francji ujawnił nową doktrynę wzywającą unię Europejską do utworzenia skoordynowanego systemu obrony, w którym Francja będzie odgrywała kluczową rolę – podaje france24.com.
Żądamy ostrych posunięć od innych państw - powiedział prezydent Francji podczas przemówienia.
Zobacz także
Czytaj także