18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

no to wojna

Koniec PiS i Kaczyńskiego? PRZEDTERMINOWE WYBORY w Polsce

18.09.2020  16:11
Przedterminowe wybory w Polsce? PiS bez koalicji
Przedterminowe wybory w Polsce? PiS bez koalicji Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Koniec "dobrej zmiany", rządy PiS się kończą? Koalicja z Solidarną Polską i Porozumieniem się sypie, a przed Polakami polityczne trzęsienie ziemi. Pójdziemy znowu głosować?

Totalne trzęsienie ziemi i wojna w koalicji rządzącej. Po nocnym głosowaniu nad ustawą o ochronie zwierząt, która zakłada między innymi likwidację ferm futerkowych, sypie się nie tylko współpraca Jarosława Kaczyńskiego z Porozumieniem i Solidarną Polską, ale i sam PiS.

Jarosław Kaczyński surowo ukarał aż kilkunastu swoich posłów i zawiesił ich w prawach członków... Chodzą już także słuchy o rychłej dymisji Zbigniewa Ziobry, co zakończy "dobrą zmianę" i może sprawić, że rząd całkiem się posypie. Pojawił się też szokujący pomysł wymiany premiera - miałby nim zostać sam Jarosław Kaczyński!

Rząd się sypie. Będą przedterminowe wybory?

Jeśli plotki o dymisji Zbigniewa Ziobro się potwierdzą, oznacza to jedno - PiS zerwie koalicję z Solidarną Polską, "dobra zmiana" się rozsypie, istnieć przestanie Zjednoczona Prawica. Już teraz wiceszef Solidarnej Polski Michał Wójcik straszy PiS opozycją, która wyciągnie łapy po władzę i zapewne im się to uda - jeśli Jarosław Kaczyński chce wojny ze Zbigniewem Ziobro, straci moc panowania nad Polską.

Gdyby ktoś dzisiaj próbował doprowadzić do dymisji Zbigniewa Ziobry, to zrobiłby wielki prezent dla PO - oni tylko zacieraja ręce i tylko czekają na taki gest, który doprowadzi do tego, że to nie Zbigniew Ziobro będzie kierował MS i polską prokuraturą

- ostrzega Michał Wójcik, doskonale wiedząc, że do pełni władzy PiS i Jarosławowi Kaczyńskiemu potrzeba upolitycznionej i politycznie sterowalnej prokuratury...

Michał Wójcik swoją zapowiedzią wyznał między słowami coś jeszcze. Przejęcie władzy przez opozycję oznacza... przedterminowe wybory. Już pojawiły się pierwsze głosy, że KO chce obalić Jarosława Kaczyńskiego i do wyborów doprowadzić.

Przedterminowe wybory w Polsce? Trzy sposoby na zmianę władzy

Co dalej z rządem i koalicją, PiS (oficjalnie) rozmawiać ma w najbliższym tygodniu. Jakie  decyzje podejmą? Bardzo możliwe, że nagle dostaniemy mocno przyspieszone wybory parlamentarne, bo w obecnym składzie i z dzisiejszymi konfliktami Sejm nie będzie w stanie pracować. Jeśli bowiem Zbigniew Ziobro straci stanowisko, od PiS odwróci się cała jego partia, a pracę w rządowych spółkach nagle potracą członkowie rodzin i przyjaciele posłów Solidarnej Polski... Wiadomo też, że od PiS w nocy odwróciło się Porozumienie Jarosława Gowina. Bez koalicjantów Jarosław Kaczyński nie ma więc większości i nie może spokojnie rządzić.

Jak doprowadzić do wyborów parlamentarnych? Są trzy opcje, każda trudna do wykonania, ale możliwa. Pierwsza to ogłoszenie przez PiS uchwały o skróceniu kadencji Sejmu, którą poprzeć musiałaby większość 2/3 posłów, czyli aż 307 osób.

Druga opcja to "poddanie rządu" i rozwiązanie go przez Andrzeja Dudę, nie jest to jednak sprawa prosta. Najpierw w Sejmie nie może wytworzyć się żadna koalicja większościowa. Później następuje dymisja rządu, po której swojego kandydata na premiera przedstawia opozycja - ten musi zostać poparty bezwzględną większością (231 głosów). Jeśli się nie uda, kandydata na premiera przedstawia prezydent - kandydat musi otrzymać poparcie zwykłej większości. Do rozwiązania kadencji Sejmu dochodzi dopiero, jeśli i ten krok nie wyłoni nowego szefa rządu.

Ostatnia możliwa droga do przedterminowych wyborów to - jak podaje Gazeta Wyborcza - "fakultatywna decyzja o rozwiązaniu Sejmu" podjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę. By mógł to zrobić, Sejm nie może jednak przyjąć nowego budżetu dla państwa przez cztery miesiące po złożeniu projektu.