18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

gorrrrąco

Wojna w Zjednoczonej Prawicy! Będą PRZEDTERMINOWE WYBORY?

Emilia Waszczuk
09.12.2020  13:30
Zjednoczona Prawica się rozpada. Jarosław Gowin wieszczy przedterminowe wybory
Zjednoczona Prawica się rozpada. Jarosław Gowin wieszczy przedterminowe wybory Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Polsce grożą przedterminowe wybory i zmiana władzy? W Zjednoczonej Prawicy znów trwa wojna. Jarosław Gowin straszy rozpadem rządu.

O tym, że w Zjednoczonej Prawicy dzieje się źle, wiadomo już od wielu tygodni. Koalicja PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia już raz omal się nie rozpadła. Wtedy winowajcą był Zbigniew Ziobro, a łagodzenie sporu skończyło się mianowaniem Jarosława Kaczyńskiego na wicepremiera.

Teraz w Zjednoczonej Prawicy znów trwa wojna. Trzy partie mają trzy różne poglądy na weto budżetu Unii Europejskiej. To może doprowadzić do rozpadu klubu, a nawet do przedterminowych wyborów!

Wojna w Zjednoczonej Prawicy. Kłócą się o weto

To właśnie dzięki współpracy z Porozumieniem i Solidarną Polską PiS ma w Sejmie większość. Solidarna Polska i Porozumienie z kolei nie mają żadnych szans na polityczne istnienie bez koalicji z PiS. Mogą za to postawić się Jarosławowi Kaczyńskiemu i wpływać na jego decyzje - doskonale wiedzą bowiem, że nie zdobędzie władzy w kolejnych wyborach, nie można więc do nich dopuścić.

Już w piątek w Brukseli rozpocznie się szczyt Unii Europejskiej, na którym kraje członkowskie będą chciały w końcu przyjąć budżet na kolejne lata, a wraz z nim wdrożyć Fundusz Odbudowy po pandemii koronawirusa. Polska i Węgry zapowiadają jednak weto, bo nie chcą wiązania dotacji unijnych z praworządnością. W tej sprawie we wtorek Viktor Orban przyleciał na pilną wizytę do Warszawy i spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim.

I tu zaczynają się wewnątrzkoalicyjne spory. O ile sam Jarosław Kaczyński ani myśli odpuszczać, zamierza bowiem utrzymać władzę w Polsce i robić nadal co mu się żywnie podoba, o tyle stanowisko całego PiS łagodnieje. Szef Porozumienia stanowczo oznajmia, że odrzuca wariant "weto albo życie". Jarosław Gowin zamierza pójść na ustępstwo. Po przeciwnej stronie jest Zbigniew Ziobro, który - jako przykładny minister sprawiedliwości i prokurator generalny - nie chce, by ktoś patrzył mu na ręce i grozi Unii, że jeśli będą pilnować przestrzegania prawa w Polsce, zawetuje budżet.

Weto jest jedynym i koniecznym rozwiązaniem, by uchronić Europę przed bezprawiem, a Polskę przed utratą części suwerenności

- oznajmił w środę polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski.

Przedterminowe wybory w Polsce? Zjednoczona Prawica się rozpada

Tymczasem już pojawiają się nowe pogłoski o rozpadzie Zjednoczonej Prawicy, utracie władzy przez PiS, a tym samym... przedterminowych wyborach. O tym, że tylko koalicja Porozumienia z PiS i Solidarną Polską jest w stanie utrzymać obecny rząd w obecnej postaci, wie Jarosław Gowin, który już grozi rozpadem i pójściem Polaków do urn.

Alternatywą dla rządu Zjednoczonej Prawicy są przedterminowe wybory. Na pewno nie służyłoby to Polsce. W czasach pandemii powinniśmy się skoncentrować wyłącznie na dwóch rzeczach: na walce o zdrowie i życie Polaków i na walce o każde miejsce pracy, o każdą polską firmę, a nie po raz kolejny wdawać się w kontredanse  wyborcze

- powiedział Jarosław Gowin, pijąc tym samym do Zbigniewa Ziobro.

Musi się liczyć nie interes tego czy innego ugrupowania, nie partykularny interes poszczególnych partii, tylko musi liczyć się interes całej Polski. [...] Przedterminowe wybory zakończyłyby się one odsunięciem obozu prawicowego od władzy i to być może na długie lata. Wierzę że nikt z polityków Zjednoczonej Prawicy takiego scenariusza nie chce - powiedział.

Czytaj także
Przeczytaj więcej