18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lex TVN

Nocą pod Sejmem wybuchły zamieszki

12.08.2021  08:20
Lex TVN i zamieszki pod Sejmem
Lex TVN i zamieszki pod Sejmem Fot: Piotr Molecki/East News

Lex TVN, jedna z najbardziej kontrowersyjnych ustaw, na jakie wpadli rządzący — została wczoraj wieczorem przegłosowana. Pod Sejmem szybko zgromadził się tłum oburzonych i natychmiast wybuchły zamieszki.

Lex TVN, ustawa, która zdaniem większości Polaków doprowadzi do zniknięcia z Polski wolnych mediów, została przegłosowana.  Przypominamy, w środę posłowie mieli zająć się jej nowelizacją podczas obrad.

Ku ogromnemu zaskoczeniu partii rządzącej, opozycja wygrała dwoma głosami głosowanie o odroczenie obrad do 2 września. W tym momencie natychmiast zareagowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek i podjęła decyzję o przerwie. W czasie jej trwania Marek Suski zbierał podpisy, które miały umożliwić reasumpcję głosowania, jednocześnie posłowie Kukiz'15 zapewniali, że pomylili się podczas głosowania, wciskając zły przycisk. Do reasumpcji doszło, a opozycja mogła już zapomnieć o swoim chwilowym triumfie. Ostatecznie PiS, tak jak chciał, uchwalił nowelizację. 

Lex TVN: Nocne zamieszki pod Sejmem

Taka sytuacja w Sejmie doprowadziła do wybuchu niezadowolenia wśród obywateli. Już przed głosowaniem gromadzili się oni na rozmaitych manifestacjach w obronie wolnych mediów. Po głosowaniu większość ruszyła pod gmach Sejmu. Doszło do zamieszek i szarpaniny z policją.

Według szacunków policji pod Sejmem zebrało się co najmniej kilkaset osób, chcących wyrazić swój sprzeciw dla tej decyzji i przebiegu głosowania. Nocą doszło także do przepychanek między zgromadzonymi a posłem Konfederacji Dobromirem Sośnierzem. Polityk ostatecznie opuścił teren Sejmu w asyście policji.

Zgromadzeni pod Sejmem wykrzykiwali takie hasła, jak: "Hańba!", "Bandyci", "Będziecie siedzieć, nie wybaczymy wam". Zrozpaczeni Polacy wykazywali również postawę pełną rezygnacji po tym, jak Lex TVN został przegłosowany.

Powtórką głosowania udowodnili (posłowie PiS - przyp. red), że przegłosują zawsze wszystko, co będą chcieli. Jak im się nie uda, zawsze będą mogli zrobić to, co dziś. Powtórzyć głosowanie

- mówiła jedna z protestujących.

Przypadek ze strajku kobiet pokazuje, jak bardzo PiS zwraca uwagę na niezadowolenie społeczne. Najwyraźniej nic już nie jest w stanie zatrzymać Lex TVN.

Czytaj także