18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wysadzi Polskę w powietrze?

Przemysław Czarnek BĘDZIE BUDOWAŁ ELEKTROWNIE JĄDROWE!

Emilia Waszczuk
24.08.2021  08:23
Przemysław Czarnek i reaktory jądrowe. To dobre połączenie?
Przemysław Czarnek i reaktory jądrowe. To dobre połączenie? Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Przyszłość Polski maluje się wybuchowo? Jeden z najbardziej kontrowersyjnych polityków PiS dostał właśnie nową fuchę. Przemysław Czarnek zajmie się przygotowaniami do budowy elektrowni jądrowej!

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek znany jest z "dość" konserwatywnego myślenia i niechęci do postępu. Polityk wierzy, że miejsce kobiet jest raczej w kuchni, niż w świecie nauki, dziewczynki w szkołach chce zmusić do ugruntowywania "cnót niewieścich", a biednych uczniów uczyć przede wszystkim religii katolickiej i wiedzy o Stefanie Wyszyńskim. Po co? Tego oczywiście nikt nie wie.

Teraz ugruntowany w cnotach nie niewieścich, a wybitnie zaściankowych, ma być odpowiedzialny za budowę w Polsce elektrowni jądrowych. Fakt - nie jest to dla świata nic nowego, jednak Polska pozostaje w tym temacie mocno w tyle i od czasów PRL nie doczekaliśmy się nawet połowy reaktora. Teraz jednak ma się to zmienić.

Czarnek zbuduje elektrownie jądrowe?

Pierwsza elektrownia powstać ma w Polsce w 2033 roku. Później, w odstępach dwuletnich, planowane jest włączanie kolejnych reaktorów - w sumie sześciu. Polskie elektrownie mają być budowane w oparciu o najnowocześniejszą technologię i właśnie tym zająć ma się Czarnek.

Jak wynika z rozporządzenia ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, Przemysław Czarnek zostanie wiceszefem Rady ds. rozwoju technologii reaktorów HTGR. Jak na razie nie wiadomo, czy dostanie za to dodatkowe pieniądze, ani co zrobi z faktem, że nowa posada oznacza pracę nad POSTĘPEM (a tego przecież pan Przemyslaw wybitnie nie lubi).

Nowoczesne reaktory HTGR w Polsce

Reaktory HTGR to jak dotąd jedno z najnowocześniejszych rozwiązań atomowych wykorzystywanych na świecie. Zaliczane są do najnowszej, IV generacji, do ich chłodzenia wykorzystuje się hel i mogą być ponoć stawiane w bezpośrednim sąsiedztwie domów mieszkalnych.

Przewaga tej technologii nad innymi wynika z unikalnych cech inherentnego bezpieczeństwa uniemożliwiającego stopienie rdzenia, dojrzałości technologicznej oraz parametrów technicznych optymalnych do potrzeb przemysłu. Nawet w przypadku awarii wszystkich systemów i utraty chłodziwa, rdzeń wychładza się samorzutnie dzięki wypromieniowywaniu ciepła i konwekcji. Umożliwia to posadowienie takiego reaktora w bezpośredniej bliskości instalacji przemysłowych czy nawet siedzib ludzkich

- czytamy w notatkach Ministerstwa Energii.