18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

pis kontra pandemia

NOWE NAKAZY I RESTRYKCJE PANDEMICZNE w Polsce

Emilia Waszczuk
07.12.2021  13:16
Nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia
Nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia Fot: Piotr Molecki/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwołał we wtorek konferencję prasową, którą poświęcił ogłoszeniom nowych restrykcji pandemicznych. W święta Bożego Narodzenia obowiązywać będą zupełnie nowe zasady!

Pandemia koronawirusa nie mija, a Polska mierzy się z nią niezwykle boleśnie. Szpitale są przepełnione, a niemal codziennie Ministerstwo Zdrowia informuje o kilkuset zgonach wywołanych COVID-19. We wtorek było ich 504, w ciągu ostatniego tygodnia ponad 2,6 tys.!

W związku z trudną sytuacją pandemiczną i pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa - omikron - rząd podjął decyzję o zaostrzeniu przepisów pandemicznych. Jeszcze rano we wtorek politycy PiS zapewniali, że nowe restrykcje zostały ustalone w konsultacji z radą medyczną przy premierze. Chwilę później rada medyczna doniesieniom tym zaprzeczyła.

Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia

Co jednak szykuje nam rząd? Minister zdrowia zwołał specjalną konferencję prasową w tej sprawie. Jak poinformował, w Polsce jesteśmy na poziomie średnio 23 tysięcy zakażeń dziennie i zdaje się, że pozostajemy w szczycie czwartej fali pandemii. Jednocześnie w czterech województwach odnotowywany jest spadek liczby zakażeń (podlaskie, mazowieckie, podkarpackie, a także łódzkie i zachodnio-pomorskie). W pozostałych regionach ciągle notowane są wzrosty liczby zakażeń i nie widać sygnałów o spadkach - poinformował minister zdrowia.

W związku z trudną sytuacją rząd zdecydował o kolejnym zaostrzeniu obostrzeń pandemicznych. Jak poinformował Adam Niedzielski, nowe przepisy obejmą trzy różne obszary. Pierwszy to projekt ustawy o sprawdzaniu testów przez pracodawców. Co ważne, pracownicy będą wykonywać je za darmo. Projekt cały czas czeka na przyjęcie w Sejmie. Jak podkreślił minister zdrowia, pracownicy będą mogli korzystać ze specjalnego formularza, a skierowanie na test w ich przypadku nie będzie równoznaczne z kwarantanną. Izolacja dotyczyć będzie jedynie osób z pozytywnym wynikiem badania.

Drugi obszar to obostrzenia dla osób niezaszczepionych. Rząd od 15 grudnia zaostrza limity do 30 procent osób w poszczególnych obiektach i przestrzeniach (restauracje, bary i hotele, kluby sportowe, świątynie, kina). Co ważne, rząd nakłada na właścicieli obowiązek sprawdzania certyfikatów covidowych. Obostrzenia obejmą też szkoły - zostanie wydłużony okres, w którym dzieci nie będą pojawiać się w placówkach - od 22 grudnia do 10 stycznia obowiązywać ma nauka zdalna.

Od 15 grudnia zamknięte zostaną dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające przestrzeń do tańczenia. W transporcie zbiorowym obowiązywać ma nowy limit 75 procent obłożenia. W dużych wydarzeniach udział będzie mogło wziąć maksymalnie 100 osób. Od połowy grudnia rząd wprowadzi też obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.

Przymus szczepień w Polsce

Zgodnie z zapowiedziami PiS zdecydowało o wprowadzeniu w Polsce obowiązku szczepień przeciw COVID-19. Nie jest to na razie tak radykalny krok, jak propozycja Lewicy. Ugrupowanie złożyło w Sejmie projekt ustawy o nakazie szczepień dla wszystkich dorosłych obywateli. Rząd, póki co pomysł ten odrzuca, jednak obowiązkiem szczepień objąć chce zawody medyczne, w tym lekarzy, pielęgniarki, ratowników i inne grupy pracujące w służbie zdrowia.

Obowiązkowe obostrzenia objąć mają także nauczycieli i służby mundurowe. Zostaną wprowadzone od marca 2022 roku.

Czytaj także