18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

to koniec?

ROZŁAM W PiS. Skrajni posłowie idą do Konfederacji!

Emilia Waszczuk
06.07.2021  08:26
Rozłam w PiS. 11 posłów sprzeciwiło się Kaczyńskiemu
Rozłam w PiS. 11 posłów sprzeciwiło się Kaczyńskiemu Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wielki bunt w szeregach PiS. Aż 11 posłów i posłanek sprzeciwiło się Jarosławowi Kaczyńskiemu i poparło Konfederację. Będzie wielki transfer?

W PiS źle się dzieje i mówi się o tym od dawna. Z partii niedawno odeszła trójka posłów, przez co Jarosław Kaczyński stracił sejmową większość. Później pojawiła się informacja, jakoby do wyjścia z ugrupowania szykowało się nawet około 20 osób.

Teraz przyszedł czas na kolejny rozłam. Aż 11 posłów i posłanek Prawa i Sprawiedliwości postawiło się właśnie Jarosławowi Kaczyńskiemu. Nie mowa na razie o zakazie pracy w spółkach skarbu państwa dla członków rodzin polityków, co może wywołać tornado w partii, a o plany covidowe.

Bunt w PiS. Nie chcą "segregacji"

Koronawirus SARS-COV-2 dzieli Polaków, jedni próbują pokonać pandemię, stosują się do przyjętych reguł, dbają o swoje bezpieczeństwo, szczepią się, inni podchodzą do wszystkiego z dystansem. Jest też grupa ludzi, i to dość duża, którzy negują niebezpieczeństwo, powielają teorie spiskowe i/lub buntują się przeciw walce z zagrożeniem (no bo z czym walczyć?). W polityce do grupy tej należą głównie politycy Konfederacji, ale nie tylko.

Aż 11 członków i członkiń PiS pokazało właśnie Jarosławowi Kaczyńskiemu brzydki, środkowy palec, odwróciło się na pięcie i uśmiechnęło do Konfederacji. Partia Krzysztofa Bosaka i Janusza Korwin-Mikke wniosła ostatnio do Sejmu projekt ustawy "STOP segregacji sanitarnej", stanowiącej o tym, że "nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko Covid-19".

Konfederaci są przeciwni szczepieniom przeciw COVID-19, a co za tym idzie, nie życzą sobie, by wprowadzać przywileje dla zaszczepionych i obostrzenia dla osób bez szczepień. Buntują się też (co ujęli w projekcie ustawy) przeciw wymogowi legitymowania się po szczepieniu:

Zakazuje się wprowadzania wymogu ujawniania informacji o zaszczepieniu (…) w celu udziału w wydarzeniach kulturalnych, sportowych, edukacyjnych itp., a także uzyskania możliwości wejścia do budynków użyteczności publicznej lub zakupu usług – czytamy w projekcie.

Rozłam w PiS. Politycy przejdą do Konfederacji?

Aby złożyć w Sejmie projekt ustawy, potrzeba podpisów co najmniej 15 posłów, jednak Konfederacja ma ich jedynie 11. Jak więc przeskoczyli mur? Prosto – przyłączyło się do nich aż 11 członków PiS, przeciwnych polityce Jarosława Kaczyńskiego w walce z pandemią – donosi Rzeczpospolita.

Nie podajemy nazwisk, bo nie chcemy robić tym posłom problemu

– mówi w rozmowie z RZ Krzysztof Bosak.

Projekt znajduje się na etapie opiniowania przez ekspertów Kancelarii Sejmu. Po nadaniu mu numeru druku zostanie on, wraz z listą posłów, którzy wnieśli projekt, udostępniony na stronie internetowej Sejmu

– brzmi z kolei nota od Centrum Informacyjnego Rządu, które jak na razie również odmawia podania nazwisk.

"Rzeczpospolita" podaje jednak dwa nazwiska polityków z klubu PiS, którzy – podobno – podpisali się pod projektem Konfederacji – to Anna Maria Siarkowska, która na co dzień walczy w Sejmie z "sanitaryzmem" (założyła Parlamentarny Zespół ds. Sanitaryzmu, w którym zasiada siedmiu posłów), oraz Janusz Kowalski z Solidarnej Polski. Pozostałych 9 osób, które kroczą za Konfederacją, to – wg informacji "RZ" – także osoby z klubu parlamentarnego PiS.

Co ważne, wszelkie przyjęte dotąd obostrzenia, w tym kwarantanna dla niezaszczepionych, limity w hotelach i restauracjach czy na koncertach, zostały przyjęte właśnie przez PiS. Gdzie więc byli wtedy zbuntowani dziś politycy? I jeszcze jedno - w ostatnim czasie wyciekły plany Jarosława Kaczyńskiego, który chce... wprowadzić w Polsce obowiązek szczepień przeciw COVID-19. Ten krok ostatecznie podzieli i zniszczy partię?

Czytaj także
Przeczytaj więcej