18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

rozpoczęli przygotowania

RZĄD SZYKUJE POLSKĘ DO WOJNY! Kraska: wypracowaliśmy procedury

Emilia Waszczuk
26.04.2022  17:26
Rząd przygotowuje się do wojny?
Rząd przygotowuje się do wojny? Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Rząd PiS boi się wybuchu wojny w Polsce? Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zdradza: opracowaliśmy już specjalne procedury.

Rosja grozi Polsce atakiem i wstrzymuje dostawy gazu, prezydent przesyła Władimirowi Putinowi ciepłe pozdrowienia w słowach "nie strasz, nie strasz, bo się...", a szef Konfederacji otwarcie popiera rosyjskiego zbrodniarza. Czy grozi nam wojna? Zdaniem ekspertów, raczej nie, choć są i tacy, którzy ostrzegają, że władze w Moskwie są nieobliczalne i mogą zrobić wszystko.

I choć rząd ponoć się Rosji i jej ataku nie boi, to już podjął pierwsze kroki ku lepszemu uzbrojeniu polskiej armii, a Pis chce uczyć uczniów, jak obsługiwać broń bojową. Jednocześnie pojawiły się informacje, że politycy już przygotowują specjalne procedury, wedle których państwo funkcjonować ma w stanie wojny.

PiS przygotowuje kraj do wojny

We wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zdradził, że polska służba zdrowia przygotowuje się do stanu wojny, a jego resort już wypracował w tym celu specjalne procedury. Ustalono między innymi, gdzie przewozić rannych i pacjentów, jak zająć się ofiarami wojny - lekarze dostaną specjalne instrukcje co do leczenia ran wojennych! - Rana po kuli jest zupełnie inaczej leczona niż rana w okresie pokojowym - wyjaśnił wiceszef Ministerstwa Zdrowia, informując o specjalnych filmach instruktażowych, które otrzymają m.in. ortopedzi i chirurdzy.

Pierwszą jaskółką, takim sygnałem do przeglądu tych procedur – bo one istnieją, one są wypracowane, są na bieżąco aktualizowane – było to, co się działo na granicy polsko-białoruskiej. Wtedy opracowaliśmy pierwszy program ewentualnej ewakuacji rannych z granicy, jeżeli taka sytuacja by wystąpiła: jak to się będzie odbywało, które szpitale będą zaangażowane w leczenie takich pacjentów i gdzie będą trafiać pacjenci i z jakimi obrażeniami

- powiedział we wtorek Waldemar Kraska.

Polska pomaga Ukrainie

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje polskich lekarzy i polskie szpitale nie tylko na ewentualną wojnę w naszym kraju, ale też na jeszcze większe włączenie się Polski w pomoc Ukrainie. Żołnierze, którzy zostali ranni w czasie wojny ukraińsko-rosyjskiej, muszą być gdzieś leczeni, a Polska jest ich najbliższym i najbardziej oddanym sąsiadem. Oczywistym wydaje się być, że to właśnie polscy lekarze zajmą się ukraińskimi ofiarami wojny.

O to się zwróciła do nas strona ukraińska. Od początku konfliktu zbrojnego jesteśmy jako MZ w bardzo ścisłym kontakcie z ukraińskim MZ. Chcemy pomagać. Włączają się w to także kraje Europy Zachodniej. Aktywna pomoc jest także jeśli chodzi o NATO

- wyjaśnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w czasie XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.