18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zaboli?

Radykalne zmiany w polityce PiS. Koniec 500 plus!

07.10.2020  20:59
Koniec 500 plus na starych zasadach
Koniec 500 plus na starych zasadach Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Radyklane zmiany mogą czekać najpopularniejsze świadczenie w Polsce - czyli 500 plus. PiS niedługo może wstrząsnąć osobami, które polegają tylko na rządowym dofinansowaniu, kiedy wychowują swoje dzieci.

Radykalne zmiany w programie 500 plus! Można powiedzieć, że koniec już takiego świadczenia, jakie do tej pory znaliśmy. Rządzący wprowadzą nowe zasady dla osób pobierających pieniądze na dzieci.

Prawie dwóch na trzech Polaków chciałoby zmian w 500 plus. Taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski i portalu money.pl. Świadczenie powinno przysługiwać tylko tym rodzicom, którzy pracują zawodowo. Być może PiS, który stoi teraz pod murem problemów finansowych spowodowanych koronawirusem - zainspiruje się tym badaniem i naprawdę wprowadzi takie zmiany.

Koniec 500 plus to kwestia czasu?

Skoro samym obywatelom nie podobają się warunki, za jakie rodzice otrzymują 500 plus - to o zmiany aż się prosi. Tym bardziej, że pomogłyby one choć trochę załatać powiększającą się dziurę w budżecie państwa.

Jak wynika z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna dla WP i money.pl - aż 62 proc. Polaków chciałoby, żeby świadczenie przysługiwało tylko wtedy, gdy chociaż jeden z rodziców pracuje. Dla porównania, przeciwko takiej zmianie jest łącznie jedynie 17 proc. Polaków. To zdaniem obywateli zahamowałoby rozmaite, pojawiające się patologie.

Cieszy mnie takie nastawienie. Program "500 plus" miał być programem prorodzinnym i miał poprawić sytuację demograficzną. Statystyki jednoznacznie pokazują jednak, że tu sukcesu nie ma

- komentuje dla money.pl ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski.

Statystyki są więc bezlitosne. 500 plus miało pierwotnie zażegnać kryzys demograficzny i zachęcić młodych ludzi do zakładania rodzin. Niestety, nie przyniosło pożądanego efektu - przeciwnie, w lipcu tego roku liczba urodzeń była najniższa od 15 lat.

Wiatr zmian zaczyna powoli powiewać nad naszymi głowami, nie da się tego nie odczuć.

Przeczytaj więcej
Komentarze