Czas na narty

Trzaskowski nie będzie odśnieżać Warszawy. Konieczne oszczędności

14.12.2020  10:22
Kto odśnieży Warszawę?
Kto odśnieży Warszawę? Fot: Jakub Kaminski/East News

Samorządy poszukują oszczędności, gdzie tylko się da. Stołeczny ratusz podjął decyzję o rezygnacji z odśnieżania. Zimą wiele zakątków Warszawy pozostanie pod śniegiem.

Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że urzędnicy nie zawarli umowy na odśnieżanie dróg rowerowych. Zaoszczędzone pieniądze mają za to trafić na rozbudowę infrastruktury.

W zeszłym roku mieliśmy umowę na oczyszczanie i odśnieżanie dróg rowerowych za 381 tysięcy złotych. Nie było jednak śniegu i skończyło się na samym oczyszczaniu. W tym roku musimy oszczędzać. Dlatego zdecydowaliśmy, że na ten sezon umowy nie podpiszemy – poinformował rzecznik Zarządu Dróg Miejskich, Jacek Dybalski.

Samorządowcy chcą zaoszczędzić na coraz krótszych i słabszych zimach. Kontrakty na odśnieżanie opłacane są z góry za gotowość do pracy przez cały sezon. Kwota jest taka sama, bez względu na to ile śniegu spadnie. Zdaniem władz, obecnie jest to nieopłacalne.

Rowerzyści sprzeciwiają się decyzji Warszawy

Osoby poruszające się po ścieżkach rowerowych będą poważnie zagrożone. Jak zaznaczają rowerzyści, zmiany klimatu nie sprawiły, że śniegu nie ma.

Te wszystkie osoby, które w tym rekordowym sezonie przesiadły się na rower w Warszawie, prawdopodobnie zniechęcą się w trakcie zimy, uznają, że miasto nie wspiera tego środka transportu - stwierdził Jan Mencwel, członek stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Jeśli decyzja zostanie podtrzymana, planowane będą protesty. Oszczędności kosztem zdrowia mieszkańców nie wydają się najlepszym pomysłem.

Czytaj także