Zmiany w PiS i nowe wybory

Kaczyński odchodzi! "Misja się zakończyła"

Wojciech Kozicki
27.08.2021  09:09
Kiedy rekostrukcja rządu PiS i wczesniejsze wybory? Kaczyński deklaruje, że odchodzi z rządu
Kiedy rekostrukcja rządu PiS i wczesniejsze wybory? Kaczyński deklaruje, że odchodzi z rządu Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Rekonstrukcja rządu, PiS szykuje rewolucyjne zmiany, a nawet wcześniejsze wybory już ZA CHWILĘ! Jak nieoficjalnie dowiedział się Onet, we wrześniu posypią się liczne dymisje oraz awanse Okazuje się, że z rządu ma odejść sam Jarosław Kaczyński. Czy to ostateczny koniec i emerytura polityka z Żoliborza?

PiS już jesienią doprowadzi do politycznego trzęsienia ziemi. Jak nieoficjalnie ustalił Onet, dojdzie do rekonstrukcji rządu, w wyniku której dymisje czekają m.in.szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, ministra klimatu Michała Kurtykę i ministra rolnictwa Grzegorza Pudę. Z rządu Prawa i Sprawiedliwości ma odejść także Jarosław Kaczyński. Planowany jest powrót zlikwidowanego przez PiS przy ostatniej rekonstrukcji resortu sportu. Jak ustalili dziennikarze Onetu, powodem nadchodzących zmian są „gigantyczne napięcia między rozmaitymi frakcjami i grupami interesów w obozie władzy”.

Rekonstrukcja rządu PiS - dymisje i awanse

Zgodnie z ustaleniami Onetu, szef KPRM Michał Dworczyk wyleci ze stanowiska z powodu niedawnej „afery mailowej”. Na pozbycie się bliskiego współpracownika premiera Morawieckiego naciskają wiceprezesi PiS, którzy walczą z Morawieckim — Beata Szydło, Mariusz Kamiński i Mariusz Błaszczak. 

Michał Kurtyka dymisję otrzyma z powodu kopalni w Turowie i sporu z Czechami. Nowym ministrem klimatu ma być Anna Moskwa, była wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, która w tej chwili kieruje morską farmą wiatrową Orlenu. Nowym ministrem rozwoju może zostać Marcin Ociepa, który obecni pełni funkcję wiceministra obrony. Waldemar Buda może zastąpić Tadeusza Kościńskiego jako minister funduszy. Wiadomo również, że Kamil Bortniczuk ma dostać posadę wiceministra w jakimś resorcie, ale nie wiadomo jeszcze w którym.

Źródła Onetu twierdzą, że na Nowogrodzkiej dyskutowana jest dymisja szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Jak słyszymy na jego odwołanie ma naciskać od dłuższego czasu grupa ważnych polityków PiS, która twierdzi, że szef MSWiA nie panuje nad tym co dzieje się w policji – ujawnia Onet.pl.

Szef resortu rolnictwa i 39-letni zootechnik Grzegorz Puda odejdzie, ponieważ nie umie dogadać się z rolnikami i powoduje to spadek poparcia PiS na wsi, przez co popularność zyskuje buntujący wieś szef AgroUnii Michał Kołodziejczak. Za kadencji Pudy doszło również do licznych kompromitujących sytuacji, przez które nie może pozostać na stanowisku.

Chodzi m.in. o maszyny rolnicze specjalnie wypożyczone, by stanowiły tło na konferencji prasowej z udziałem Pudy i premiera Morawieckiego w Brzydowie w woj. warmińsko-mazurskim - prawdziwy sprzęt właściciela gospodarstwa został na czas konferencji ukryty. Kolejna sprawa to rozpoczęcie przez ministra procedury zwalniania z pracy urzędnika z 20-letnim stażem, który nie zarezerwował dla niego VIP-owskiej obsługi na lotnisku – wyjaśnia rmf24.pl.

Możliwy jest powrót do rządu Janusza Cieszyńskiego, który był wiceministrem zdrowia i zasłynął operacją zakupu respiratorów od handlarza bronią. Chciałby objąć resort cyfryzacji, którego wskrzeszenie jest rozważane w PiS. Do stanowiska ministra rozwoju przymierzany jest Marcin Ociepa, co ma być nagrodą za niedawne porzucenie Jarosława Gowina.

Koniec Kaczyńskiego… ale nie do końca

Co do Jarosława Kaczyńskiego, informował on już swoich współpracowników, że „jego misja jako wicepremiera ds. bezpieczeństwa się zakończyła”. Nie odchodzi jednak całkiem z polityki i zamierza „poświęcić się budowaniu stabilnej większości w parlamencie”. Chce przygotować swoją partię na wcześniejsze wybory, które miałyby się odbyć już przyszłą wiosną!

PiS znów stawia na sport

W wyniku jesiennej rekonstrukcji rządu ma powrócić zlikwidowane wcześniej Ministerstwo Sportu, które rok temu zostało połączone z resortem kultury (Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu) i trafiło pod rządy Piotra Glińskiego. Media ujawniają, że PiS uznał to połączenie za porażkę. Po odseparowaniu resortów, tekę ministra ma otrzymać podobno Anna Krupa, która jest zastępczynią Glińskiego odpowiedzialną za sport.

Czytaj także