18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

bank rozbity

Jest rekordowa frekwencja. PiS wygrał głosami ludzi bez studiów

Emilia Waszczuk
13.10.2019  23:05
Rekordowa frekwencja w wyborach
Rekordowa frekwencja w wyborach Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Wybory zakończone, są już wstępne wyniki z sondażu exit poll, wiemy też w końcu, ilu Polaków poszło głosować. Informacja jest dobra: pobiliśmy rekord!

O tym, że tegoroczne wybory mogą być wyjątkowe, mówiło się już od pewnego czasu. I nie chodzi tu o rozkład głosów na poszczególne partie, a o mobilizację Polaków.

Udało się, 13 października pobiliśmy kolejny rekord. Już o godzinie 12 wiadomo było, że do urn poszło więcej Polaków, niż ostatnio. O godzinie 17 widmo rekordu było już naprawdę wyraźne. Teraz, po zamknięciu lokali wyborczych, mamy pewność - wyborcy przeszli sami siebie, w wyborach udział wzięło około 61,1 procent uprawnionych do głosowania!

Niestety, cały czas oznacza to, że niemal 40 procent Polaków nie czuje potrzeby głosowania w wyborach i nie chce wpływać na kształt rządu i przyszłość Polski

PiS poparły osoby bez studiów

Wraz z ostatecznym wynikiem frekwencyjnym dowiedzieliśmy się, jak głosowały poszczególne grupy Polaków. I tak PiS wygrał głównie na wsiach i wśród osób bez studiów. Najwięcej głosów oddali na partię Jarosława Kaczyńskiego Polacy z wykształceniem średnim (40,2 proc).

Dla porównania, w miastach wygrywa Koalicja Obywatelska. Na klub Grzegorza Schetyny najwięcej głosów oddali wyborcy z wykształceniem wyższym (52,1 proc).

Wyniki wyborów

Wyniki wyborów nie są jeszcze ostatecznie znane. Do publicznej wiadomości podano wyniki sondażu Exit Poll. W Polsce zdecydowaną większością wygrywa dziś PiS, druga jest KO, za nimi Lewica. W sumie do Sejmu wejść może 5 ugrupowań.

  • Prawo i Sprawiedliwość: 239 mandatów - 43,6 procent
  • Koalicja Obywatelska: 130 mandatów - 27,4 procent
  • KW Sojusz Lewicy Demokratycznej: 43 mandatów - 11,9 procent
  • PSL-Koalicja Polska: 34 mandatów - 9,6 procent
  • Konfederacja: 13 mandatów - 6,4 procent.
Przeczytaj więcej
Komentarze