18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

kraj drożyzną płynący

TRAGICZNE WIEŚCI DLA POLAKÓW! Inflacja kosmicznie wysoka

Emilia Waszczuk
15.10.2021  14:28
Rekord inflacji. Panie premierze, gdzie ten dobrobyt?
Rekord inflacji. Panie premierze, gdzie ten dobrobyt? Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Spełnia się proroctwo Mateusza Morawieckiego, Polacy będą "zapie*dalać za miskę ryżu". Już jest strasznie drogo, a będzie jeszcze gorzej. Chwila, i na nic nie będzie nas stać.

Niedawno pisaliśmy o szacunkach banków i Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynikało, że inflacja za wrzesień wyniosła 5,7-5,8 procent. Teraz Główny Urząd Statystyczny podał oficjalny wskaźnik i nie ma tu ani krzty powodów do radości. Tylko we wrześniu ceny były wyższe o średnio 5,9 procent w stosunku do poprzedniego roku.

Inflacja szaleje, a to nie koniec podwyżek. Wedle wstępnych szacunków mieliśmy osiągnąć próg sześciu procent pod koniec roku lub na początku kolejnego. Teraz wiadomo już, że osiągniemy go w październiku. Drożyzna dojedzie Polaków?

Rekord inflacji. Będzie 6 procent w październiku

Polska podobno płynie mlekiem i miodem, skarb państwa ma gigantyczne zasoby, a obywatele nie mają powodów do zmartwień - za rządów PiS (przynajmniej zdaniem polityków PiS i TVP) żyje nam się dostatnio i ogólnie jak w bajce. Problem w tym, że oficjalny przekaz nijak się ma do rzeczywistości.

Od kilku miesięcy inflacja szaleje, a w sklepach i usługach stykamy się z coraz wyższymi cenami. To, jak bardzo wszystko drożeje, czuć w portfelach. Czy nie macie przypadkiem wrażenia, że wasze pieniądze znikają w tajemniczy sposób?

Wszystko drożeje. Kosmiczne ceny podstawowych towarów

Tak źle w Polsce nie było od 20 lat, ba, rekord inflacji padł już w sierpniu, gdy osiągnęliśmy pułap 5,5 procent. Teraz sięgamy 6 procent, a ekonomiści już mówią o 7...

Inflacja we wrześniu jednak nie 5,8 proc., a nawet 5,9 proc. Szóstka w październiku gwarantowana. Rozpoczyna się gra o siódemkę na początku 2022 roku

- oceniają specjaliści z MBanku.

Inflacja to średnia, a to oznacza, że nie wszystko drożeje równomiernie. GUS podaje, że ceny usług zdrożały we wrześniu r/r o 6,6 procent, a towarów o 5,6 procent. Największą drożyznę odczuwamy kupując warzywa, mięso i tłuszcze roślinne. W każdym z tych przypadków notujemy wzrost cen (rok do roku) o 10,2-11 procent. Podrożało także pieczywo (7,2 proc) oraz... woda mineralna (8,2 proc).

Obecnie Polska jest krajem z najwyższą drożyzną i największą inflacją w całej Unii Europejskiej. Na podobnym poziomie są Litwa i Estonia.

Czytaj także