18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS idzie na całość!

Rekordowa waloryzacja emerytur! Zdobędą seniorów, ale zadłużą Polskę?

18.10.2022  15:18
Premier zapowiedział waloryzację emerytur
Premier zapowiedział waloryzację emerytur Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER, oneinchpunch/Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś (18.10) rekordową waloryzację emerytur. Najniższa emerytura w 2023 roku ma wynieść 1588,44 złotych. Waloryzacja emerytur i rent wyniesie w przyszłym roku aż 13,8 proc. W tym roku ta zmiana sięgnęła poziomu niemal dwukrotnie niższego – 7 proc.

Podczas ostatniej konferencji premier Morawiecki ogłosił decyzję dotyczącą tego, jak w przyszłym roku wzrosną emerytury. Waloryzacja ma wynieść 13,8 proc. i co najmniej 250 zł. Premier twierdzi, że „nie bylibyśmy w tym miejscu bez ogromnej pracy naszych emerytów”. Mógł mieć m.in. na myśli wkład emerytów w zwycięstwo wyborcze Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa waloryzacja emerytur. Przekroczy 250 zł

Na konferencji premiera była obecna również minister rodziny Marlena Maląg, która stwierdziła, że silna Polska zostanie zbudowana na polityce senioralnej. Dodała jednak, że ta konstrukcja odbywa się w całości w sferze metaforycznej – chodzi bowiem o godność dla seniorów.

Emeryci rzeczywiście zasłużyli na godny odpoczynek i na to, żeby nie martwić się, czy stać ich będzie na niezbędne środki do życia. Mówienie w tym kontekście o silnej Polsce nie ma jednak dużego sensu, bo rozwój polityki senioralnej byłby wynikiem i oznaką siły, nie fundamentem i przyczyną.

Polska została zbudowana na waszej pracy, zmieniamy ją w kierunku nowoczesnego państwa, które troszczy się o najsłabszych. Staramy się naprawiać niesprawiedliwości III RP

- powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki zapowiedział również wprowadzenie 13. i 14. emerytury na stałe.

logo Tu się dzieje