18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

na bogato

WIELKI REMONT U PREZYDENTA! Wydadzą na to miliony złotych

22.09.2022  13:43
Remont u Dudy. Wydadzą na to miliony
Remont u Dudy. Wydadzą na to miliony Fot: @Sebastian_Wielechowski/AGENCJA SE/East News

Remont u prezydenta! W pałacu Prezydenckim zaplanowano renowację, która pochłonie miliony złotych. Przetarg ruszy już w najbliższych dniach.

Kancelaria Prezydenta podjęła bardzo ważną decyzję. Zaledwie 10 lat po ostatnim remoncie, zamierzają przeprowadzić kolejny, pochłaniający blisko 3 miliony złotych. Co zaś chcą poddać renowacji? Chodzi o część pałacu Prezydenckiego, a dokładniej... ozdoby przed nim.

Mowa o wielkich, kamiennych lwach, które strzegą wejścia do Pałacu Prezydenckiego od strony Krakowskiego Przedmieścia. Cztery dwumetrowej długości i metrowej wysokości posągi, powstały jeszcze w XIX wieku i wyszły spod dłuta włoskiego rzeźbiarza Landiego. W czasie II wojny światowej dwa zostały niemal całkowicie rozbite, a następnie poskładane w całość.

Remont w Pałacu Prezydenckim. Pochłonie miliony

W latach 2012-2013 przeprowadzono niewielki remont posągów i wydano na ten cel 120 tysięcy złotych. Minęło trochę czasów i Kancelaria Prezydenta chce kolejnej renowacji. Wstępnie zamierzała wydać na to niespełna milion złotych, teraz okazuje się, że planuje inwestycję w kwocie 2,6 miliona!

Skąd tak gigantyczna kwota? Wspomnieliśmy już, że dwa posągi zostały niemal doszczętnie zniszczone w czasie drugiej wojny światowej. Zdaniem Kancelarii Prezydenta, to właśnie przez to renowacja będzie tak kosztowna - jeśli lwy nie zostaną poddane porządnemu remontowi, mogą się niedługo rozsypać.

O całym przedsięwzięciu donosi "Rzeczpospolita". Jak informują, przetarg na renowację lwów ruszyć ma na przełomie września i października.

Czytaj także