18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Idą zmiany

Rewolucja w Sejmie! Przetasowanie sił politycznych?

25.10.2021  11:42
Sondaż IBRiS: Sejm przetasuje siły
Sondaż IBRiS: Sejm przetasuje siły Fot: Pawel Wodzynski/East News

Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń, Sejm wkrótce czeka przetasowanie sił politycznych. Jak reagują na to politycy przywiązani do władzy? Nie mamy wątpliwości, że patrząc na te wyniki, nie będzie im lekko.

Z nowego sondażu IBRiS opublikowanego w poniedziałek przez "Rzeczpospolitą" wynika, że nastroje wśród wyborców zmieniają się błyskawicznie. Jak wyglądałaby rozkład mandatów w Sejmie, gdyby badanie to było decydujące?

Z nowego sondażu wynika, że PiS może teraz liczyć na 36 proc. głosów wyborców, Koalicja Obywatelska na 25 proc., Polska 2050 na 14 proc., Lewica na 9 proc., Konfederacja na 5 proc. i a PSL 4,6 proc. 

Sondaż IBRiS: Sejm czeka przetasowanie sił

"Po wstępnym przeliczeniu poparcia na mandaty metodą D'Honta okazuje się, że opozycja, nawet startując osobno i bez PSL, czyli PO, Polska 2050 i Lewica, miałaby wyraźnie więcej mandatów (o ok. 40), niż PiS z Konfederacją" -czytamy w "Rzeczpospolitej".

Co jest bardzo krzepiące, z badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że wzrosło zainteresowanie udziałem w wyborach, może się to w przyszłości przełożyć na większą frekwencję, a większa frekwencja to szansa za konkretne zmiany.

We wrześniu oddanie głosu deklarowało 51 proc. badanych, a październiku 54 proc. Spada natomiast odsetek wyborców niezdecydowanych. We wrześniu było ich 12,5 proc., a w październiku 7 proc.

Myślicie, że faktycznie idzie nowe?