18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

sondaż

KONIEC KOŚCIOŁA I KACZYŃSKIEGO. Ludzie mają ich serdecznie dość

Emilia Waszczuk
04.11.2020  08:40
Polacy mają dość kościoła? Sondaż
Polacy mają dość kościoła? Sondaż Fot: Karol Makurat/REPORTER

Koniec monopolu kościoła katolickiego? Polacy powiedzieli, co myślą o roli kleru w życiu społecznym. I księża mogą się ostro zdziwić.

Kościół katolicki w Polsce ma spory problem. Okazuje się, że zaglądanie Polakom w majtki, nakaz wiecznego cierpienia, ukrywanie pedofilii wśród księży, przepych i brak miłosierdzia wcale nie robią im dobrze. No kto by pomyślał...

"Dziennik Gazeta Prawna" sprawdził, jak Polacy oceniają rolę kościoła w życiu publicznym. Choć Polska ponoć jest krajem katolickim (konstytucja wyraźnie mówi jednak, że świeckim), obywatele wcale nie cieszą się z ingerencji księży w każdy możliwy zakątek i aspekt ich życia.

Kościół w życiu publicznym? Polacy chcą rozdziału!

Badanie dla DGP przeprowadziła firma United Surveys. Sprawdzono, co Polacy myślą o ingerencji kościoła w życie społeczne, a także stosunek do protestów przelewających się przez kraj. Ponadto ankietowali wskazać mieli, jak protesty zakończyć i co powinni zrobić politycy. No i zarówno politycy, jak i księża, mogą się teraz przeżegnać...

Jak się okazuje, aż 65 procent ankietowanych źle ocenia rolę kościoła w życiu publicznym. Co ważne, nawet wśród osób, które wierzą i regularnie praktykują, coraz większy odsetek krytycznie patrzy na działania kleru - w tej chwili to już 50 procent. Wśród wierzących i sporadycznie praktykujących rolę kościoła w życiu publicznym źle ocenia 64 procent ankietowanych, a wśród osób deklarujących wiarę, jednak niepraktykujących, to aż 76 procent.

Polacy popierają strajk kobiet

"DGP" sprawdził także, jak Polacy widzą strajki kobiet po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem większości ankietowanych, protesty są jak najbardziej potrzebne - popiera je 67 procent ankietowanych. Przeciwnych protestom jest niespełna 30 procent badanych osób.

I jeszcze jedno - jak protesty zakończyć i przywrócić spokój w Polsce? Polacy twierdzą, że politycy powinni... spełnić postulaty strajkujących. Za takim rozwiązaniem jest aż 67 procent ankietowanych. Za przeczekaniem protestów i brakiem reakcji rządu jest 15 procent ankietowanych, a 6 procent Polaków uważa, że protesty trzeba rozwiązać siłą.

W tym miejscu warto wspomnieć jeszcze, jakie postulaty w ostatnią niedzielę wysunęli przedstawiciele Strajku Kobiet. Żądają między innymi natychmiastowego podniesienia świadczeń na służbę zdrowia - do 10 proc. PKB, a w dalszej kolejności między innymi liberalizacji prawa aborcyjnego, równości małżeńskiej dla społeczności LGBT, działań dla ochrony klimatu i... bezwzględnej dymisji Jarosława Kaczyńskiego.