18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Czarnecki pod lupą

Polityk PiS wyłudzał pieniądze?! Szokujące szczegóły sprawy

03.08.2020  14:10
Ryszard Czarnecki wyłudzał pieniądze z Unii Europejskiej?
Ryszard Czarnecki wyłudzał pieniądze z Unii Europejskiej? Fot: RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki powinien zostać objęty śledztwem polskiej prokuratury. Czy został? Nie wiadomo. Wiadomo, że zawiadomienie w sprawie popełnienia przestępstwa wpłynęło do niej już rok temu.

Ryszard Czarnecki od 16 lat zasiada w Parlamencie Europejskim. Polityk PiS nauczył się chyba, jak mało pracować, ale dużo za to dostawać. Unia Europejska oskarża go bowiem o przestępstwo fałszowania podpisów i wyłudzanie pieniędzy.

W poprzedniej kadencji europarlamentu Czarnecki miał mocno nadużywać zaufania swoich pracodawców. Do tego stopnia, że w końcu zainteresował się nim Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). W zeszłym roku OLAF zakończył swoje śledztwo. Co ustalili?

Czarnecki wyłudzał pieniądze

Europoseł miał w latach 2009-2014 pobierać nienależne mu zwroty kosztów podróży służbowych i diety - informował kilka dni temu serwis Oko.press. Teraz "Rzeczpospolita" informacje te potwierdza, podaje też więcej szczegółów.

Czarnecki bardzo "kreatywnie" podszedł do sprawozdań z podróży - wynika z nich, że w latach objętych śledztwem, pojawiał się w pracy w Brukseli na 15 minut dziennie, a resztę czasu spędzał w podróżach. Ponadto miał fałszować podpisy w dokumentach.

Możemy potwierdzić, że OLAF zakończył dochodzenie i przesłał swoje sprawozdanie końcowe zawierające zalecenia sądowe dotyczące tej sprawy do polskiego prokuratora w maju 2019 roku. OLAF wydał również zalecenie do Parlamentu Europejskiego, aby odzyskał kwoty nienależnie wydane. Dochodzenie dotyczyło ewentualnych nieprawidłowości w zakresie zwrotu kosztów podróży i wypłaty diety

- potwierdziło biuro prasowe OLAF "Rzeczpospolitej".

Teraz Czarnecki będzie musiał zwrócić Unii nienależnie pobrane kwoty - w kolejnych wypłatach dostanie po prostu mniejsze pieniądze. Ale to nie wszystko. Jest jeszcze zawiadomienie skierowane do prokuratury, a to oznacza popełnienie przestępstwa - mówi osoba znająca akta sprawy.

Pan Ryszard Czarnecki odmawia komentarza.

Przeczytaj więcej
Komentarze